Navigace

Znovu o kulturních domech

29. 5. 2009
Pro Kulturu

Vážení přátelé, jak už jsem informovala dříve, redakce Místní kultury si pro letošek zvolila jako hlavní téma Kulturní domy. Snažíme se o nich zjistit co nejvíce z historie i ze současnosti a pokud se nám povede získat více informací, rádi bychom postihli trendy. Této problematice se věnujeme proto, že kulturní domy, centra a další obdobná zařízení, pouze jinak nazvaná, jsou důležité pro rozvoj místní kultury v našich obcích stejně jako např. knihovny, ale co se týče zřizovatelů, právních statusů, ale i nabídky služeb existuje mezi nimi mnohem větší rozmanitost.

Možná nejvíce by k tomu měli co říci občané z těch lokalit, kde kulturní dům nebo podobné zařízení chybí.

Když se řekne kulturní dům, máme na mysli zejména objekt – nemovitost, ve které působí právní subjekt zabývající se pořádáním nejrůznějších kulturních a vzdělávacích akcí. Někdy je tento subjekt gestorem veškerého kulturního dění v místě zastřešující několik dalších organizací.

Kulturními domy se donedávna nikdo nezabýval a není ani známo, kolik jich v naší republice existuje. Co však lze považovat za velmi pravděpodobné, je financování z lokálních zdrojů. Statistické šetření KD začalo teprve v roce 2007 a zatím je k dispozici velmi málo podkladů.

Obracíme se proto na naše čtenáře s prosbou, aby nám pomohli tento terén zmapovat a upozornili nás na KD se zajímavými osudy. Budeme vděční, pokud nás upozorníte i na zanedbané, nepoužívané, nepromyšleně prodané apod., a na místa, kde žádné podobné zařízení není. V takovém případě by nás zajímalo,  zda se obec chystá tento stav změnit. Chtěli bychom získat vzpomínky pamětníků a současné i historické fotografie objektů (formát jpg).

Kromě řečeného chceme také zjistit jaké prostory KD suplují. Mohou to být hasičské zbrojnice, sály v hospodách, na radnicích ale i kurioznější případy, např. jsme slyšeli o tom, že se lidé scházejí v čekárně na opuštěné trati,  nedávno  jeden pořadatelský subjekt žádal v dotačním programu o příspěvek na velký stan, tedy, jak trefně pravil člen hodnotitelské komise, na plátěný kulturák. Jinde si občané  chtějí postavit svatostánek pro kulturu dobrovolnou činností, v podstatě tedy brigádně.

Vyplývá z toho mimo jiné skutečnost, že pro KD není snadné vytvořit jednoznačnou definici, ale také to, že mají-li lidé chuť a potřebu se scházet, velmi často si poradí, mnohdy netradičně, nápaditě a za málo peněz.

Potěšilo by nás, kdybyste v rámci svých možností mohli o našem záměru informovat ve svém okolí. Níže je okruh orientačních témat, která nás zajímají. Přikládáme jej pro ty, kteří by nám chtěli pomoci, nebo dokonce poslat hotový článek.

V anketě (vpravo dole) si můžete tipnout, kolik  KD  v České republice je, přičemž připomínáme známou skutečnost, že obcí je v ČR více jak 6000, a mnoho z nich se dělí na městské části.

Kontaktovat nás můžete mailem redakce@mistnikultura.cz,  za každou pomoc či propagaci našeho záměru děkujeme.

Ludmila Kučerová

 

Co chceme zjistit:

1) Kolik je KD, jejich názvy a v jakém jsou stavu – nevyužívané, zdevastované, prodané a využívané k jiným účelům, rekonstruované, nově vybudované

2) Systém financování (soběstačnost, dotace – EU, státu?, kraje, obce, zřizovatele

3) Právní statut, zřizovatel a jaké subjekty působí pod oficiální hlavičkou (místní kino, divadlo, knihovna atd)

4) Činnosti – základní, dané zřizovací listinou, místní aktivity, dovážená kultura atd.

5) O jakou kulturní nabídku je největší zájem

6) Technické a počítačové vybavení

7) Koncepce a zadání od zřizovatele

8) Historie objektu (doba vzniku, účel vzniku, původní vlastník, využívání)

9) Stav objektu, případně rekonstrukce: plánovaná, provedená – kdy? za kolik?, jaké zdroje? 10) Kapacita KD versus počet obyvatel obce

11) Počet zaměstnanců

12) Prostory v KD – jejich využití včetně pronájmů (komerčních)

13) Spolupráce s místními kulturními subjekty (radnice, spolky, soukromé subjekty)

14) Návštěvnost

15) Plány a vize

16) Eventuální zvláštnosti – v názvech, kompetencích atd

 

 

Sdílejte
Check icon Error icon