„Cena Zlatý kolovrat je udělována tvůrcům v oborech tradičních lidových řemesel a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj. Vedení kraje si cení historického odkazu i pracovitých a tvůrčích lidí, a proto chce do budoucna do procesu nominací na toto ocenění zapojit i širokou veřejnost,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.
Krajkářka Jaroslava Jedlinská z Merklovic se s výrobou paličkované krajky seznámila již v dětství a v průběhu let realizovala návrhy řady významných výtvarnic z tuzemska i zahraničí. Je také autorkou ceny Ministerstva vnitra ČR za inovaci ve veřejné správě za rok 2013. Jako jedna z mála krajkářek paličkuje také jemné tradiční vláčkové krajky.
Umělecký kovolitec Jindřich Janeček z Merklovic se vyučil slévačem a následně pracoval jako mistr odborného výcviku. Ze zájmu o řemeslo si doma pořídil pec, ve které začal odlévat z kovů s nižším bodem tání a postupně se dostal až k bronzu. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří orlice a plastika na památníku na Chlumu, pamětní deska věnovaná Janu Nepomuckému pro Vyšehradskou kapitulu či replika sochy Krakonoše pro náměstí v Trutnově.
Zvonař a kovolitec Jan Šeda z Deštného v Orlických horách se učil u starých slévačů v podhůří Orlických hor v tehdy četných místních slévárnách. Od roku 1990 vyráběl zvonky i čtyřicetikilogramové zvony v dílně v Kostelci nad Orlicí, kterou později převzal jeho syn. Nyní působí Jan Šeda v Deštném, kde se svou ženou vybudoval hrnčířský a zvonařský ateliér.
První ceny Zlatý kolovrat byly předány v roce 2002. Včetně letošního ceremoniálu bylo již předáno 39 ocenění. Návrhy připravilo Muzeum východních Čech ve spolupráci s oddělením kultury a památkové péče krajského úřadu.