Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
HRAD KOŠUMBERK: Opět po roce se knám nezadržitelně blíží vánoční svátky. Vkostelích i vrodinách zní koledy a na mnoha místech se skupina herců rozhodne ksecvičení půvabné vánoční jesličkové hry. Hry, která se jmenuje trošku omylem Rakovnická hra vánoční. Proč omylem? Téměř před sto lety byl originál nalezen varchivu vRakovníce – odtud název. Až pozdějším pečlivým bádáním, se zjistilo, že hra téměř jistě zRakovníka ani jeho blízkého, či vzdáleného okolí není.
Akce probíhá 10. 12. 2022 16:00 do 17. 12. 2022
V čem spočívá kouzlo tohoto drobného barokního dílka? Kouzlo, které nutí herce pravidelně ji pro radost hrát? Ačkoli vznikla v době barokní a mohlo by se zdát, že tedy obsah bude vážný, není tomu tak. Sejdou se tři pastýři Corydon, Pindarus a Titirus. Jednomu pošel velmi cenný pes – hlídač stáda a ostatní mu začnou nabízet svého, začnou ho chlácholit. Najednou však anděl z nebe zvěstuje, že se daleko odsud narodí Ježíšek a pastýři tedy rychle poberou co mohou a vydají se poklonit dítěti. Co se ale nestane. Stejný úmysl samozřejmě pojali i tři králové – Kašpar, Melichar a Baltazar. A tak dojde ke sporu – čí že je nový král? Pastýři soudí, že chudých lidí – vždyť se narodil v chlívku. Králové jsou naopak přesvědčeni, že to je pán s velikou mocí, jež opustil svůj palác v nebi. A tak náleží králům. Ostrý spor už už začíná být pranicí. Když v tom zasáhne opět anděl a vysvětlí rozhodnou řečí, že Spasitel patří všem.
Kdo měl možnost vidět tuto hru, dá mi jistě za pravdu. Je mimořádně veselá a vtipná. Kde ale vznikla, když ne v Rakovníce?
Když jeden z pastýřů chválí svého psa, zmiňuje, že hlídá celé okolí – i vísky Pěšice, Srbce, Popovec a Mentour. Všechna místa dodnes najdeme na mapě. Všechna leží nedaleko města Luže, jemuž vévodí zřícenina hradu Košumberk a stejnou měrou i monumentální barokní Chrám Panny Marie Pomocné. Je zřejmé, že hra vznikla buď přímo v těchto končinách, nebo představoval místní kraj přinejmenším významnou inspiraci.
Součástí barokního chrámu v Luži byla i jezuitská kolej. A poměrně krátkou dobu tu pobýval ve funkci kazatele a katechety Johann Libertin. Právě jemu bývá připisováno autorství hry vzniklé patrně kolem roku 1684. Libertin totiž rád psal. Hra byla tedy pravděpodobně určena přímo pro studenty místní koleje k secvičení a následnému sehrání lužským obyvatelům.
Otisk vánoční hry zapracoval do svého nesmrtelného románu Tovaryšstvo Ježíšovo mistr dramatu spisovatel Jiří Šotola. I děj Tovaryšstva se odehrává v okolí Luže a hradu Košumberk. Jiří Šotola vzdal knihou hold kraji, jež měl tak rád. Kraji, v němž je i pohřben.
Letošní předvánoční čas, o sobotách 10. a 17. prosince vždy od 16. hodin proběhne přímo na hradě Košumberk čtení vybraných pasáží z románu tovaryšstvo Ježíšovo. A samozřejmě i čtení o Rakovnické hře vánoční.
Není bez zajímavosti, že originál hry se později ztratil. Ale každý rok na Vánoce se znovu a znovu před zraky diváků odehrává veselý příběh o třech králích, pastýřích a děťátku. Příběh, který už několik století k našicm vánočním dnům patří.