„Cílem této knihy je utvořit základní představu o vývoji zobrazování oblasti středního Polabí, a zejména pak širšího okolí Poděbrad a Nymburka, ohraničené spojnicí obcí Kopidlno – Nový Bydžov – Chlumec nad Cidlinou –Kolín – Kouřim – Český Brod – Lysá nad Labem – Rožďalovice – Kopidlno, na původních i odvozených starých mapách Čech a pomocí textů, doprovázejících mapové ukázky, podat podrobný rozbor vyobrazení této oblasti,“ specifikují autoři své dílo.
Atlas nabízí kartografické skvosty – kolorované mapy, jež jsou bezesporu i uměleckými díly, vytvořené v období od poloviny 16. do začátku 20. století. Jsou to například Crigingerova mapa Čech v kopii z roku 1623, podrobná Aretinova mapa Čech s českým názvoslovím, využívaná při vojenských operacích třicetileté války, několik výřezů ze slavné Müllerovy mapy Čech (1720), detailní mapa z Julienova topografického vojenského atlasu z roku 1760, střední Čechy z Kreibichovy mapy z roku 1833. Cenným zdrojem poznatků jsou mapy ze tří vojenských mapování z doby panování Marie Terezie a Josefa II. nebo speciální mapy, např. zaniklé rybniční soustavy a barokní krajiny středního Polabí z let 1763-1767, nejstarší hospodářská mapa středního Polabí z roku 1790, poštovní a silniční mapa z roku 1850, mapa míst diecéze pražského arcibiskupství či plány zaniklých řepařských drah. Kuriozitou je válečný plán bitvy u Kolína v roce 1757.
Čtenáře zajmou informace o zaniklých místech v krajině, např. obrovském rybníku Blato na Poděbradsku či rybníku u Bobnic a Chleb, meandrech Labe mezi Nymburkem a Lysou včetně množství slepých ramen v dnešním Mydlovarském luhu, Šporkově ermitáži u sv. Václava či o dnes už neexistujících obcích jako např. Mladá či Neujahrsdorf (jež splynula s Chvalovicemi).
Cena Atlasu „Staré mapy středního Polabí“ je necelých 200 Kč.