Jsou jimi:
- zámek Jezeří, Horní Jiřetín, ČESKÁ REPUBLIKA
Barokní zámek, kde byla roce 1804 poprvé v soukromí představena Beethovenova třetí symfonie, se nachází ve velmi zchátralém stavu.
- Albánské národní divadlo, Tirana, ALBÁNIE
Výjimečnému příkladu moderní italské architektury 30. let a jednomu z předních kulturních center v zemi bezprostředně hrozí demolice.
- hrad Sammezzanno, Toskánsko, ITÁLIE
Historická budova postavená v mimořádně působivém eklektickém stylu, typickém pro Orientem inspirovanou módu 19. století, se stala obětí nezájmu a vandalů.
- blok Y, vládní čtvrť, Oslo, NORSKO
Modernistická budova z 60. let, v níž se nacházejí Picassovy ikonické nástěnné malby, byla poškozena při teroristickém úroku v roce 2011 a nyní má být zbourána.
- elektrárna Szombierki, Bytom, POLSKO
Modernistické elektrárně z roku 1920 hrozí demolice navzdory početným snahám proměnit budovy v zázemí pro kreativní průmysl.
- pevnost Bělehrad a její okolí, SRBSKO
Autenticita a zachovalost působivé pevnosti, která se rovněž nachází na orientačním seznamu UNESCO coby součást rozsáhlého celoevropského nadnárodního dědictví – hranice Římské říše –, je ohrožena necitlivým projektem lanové dráhy.
- Plečnikův stadion, Lublaň, SLOVINSKO
Jedné z prvních budov svého druhu v Evropě, postavené v roce 1925 podle návrhu uznávaného architekta Jože Plečnika, hrozí zničení v důsledku nevhodné stavební činnosti.
Odborníci zastupující sdružení Europa Nostra a Institut Evropské investiční banky spolu se zástupci organizací, které památky nominovaly, a dalšími partnery navštíví uvedená místa a setkají se s klíčovými zainteresovanými stranami. Tyto mezioborové týmy poskytnou odborné poradenství, určí možné zdroje financování a pomohou mobilizovat širokou podporu s cílem toto významné dědictví zachránit. Vypracují a zveřejní soubor doporučených kroků.
Výkonný prezident sdružení Europa Nostra, Prof. Dr. Hermann Parzinger, uvedl: „Seznam 7 nejohroženějších památek pro rok 2020 zahrnuje celou škálu historicky cenných staveb, jimž hrozí nejrůznější závažná rizika. Všechny tyto významné památky vyprávějí evropský příběh, který je součástí naší společné kultury a historie. Jejich zařazením na náš seznam jasně vyjadřujeme solidaritu s místními komunitami a aktivisty a nahlas říkáme, že jejich snaha tato místa zachránit má podporu našeho rozsáhlého celoevropského hnutí.“
Děkan Institutu Evropské investiční banky Francisco de Paula Coelho uvedl: „Institut EIB opět s hrdostí podpoří program 7 nejohroženějších památek. Tím, že na tyto památky upozorňuje, hraje program zásadní roli v ochraně nejdůležitějších evropských statků: její kulturní rozmanitosti a jejího dědictví.
Nominace předložily subjekty občanské společnosti a orgány veřejné správy, které tvoří součást sítě členských a přidružených organizací sítě Europa Nostra z celé Evropy. 7 nejohroženějších památek pro rok 2020 vybralo představenstvo sdružení Europa Nostra z předběžného seznamu 14 lokalit sestaveného panelem odborníků. Výběr proběhl na základě mimořádného historického významu a kulturní hodnoty jednotlivých památek a rovněž s ohledem na bezprostřední nebezpečí, jemuž čelí. Coby zásadní přidaná hodnota byla brána v potaz míra zapojení místních komunit spolu s odhodláním veřejných i soukromých aktérů dané památky zachránit. Dalším kritériem při výběru byl potenciál památek fungovat jako katalyzátor udržitelného socioekonomického rozvoje v daném místě a širším regionu.
Program 7 nejohroženějších památek organizuje sdružení Europa Nostra v partnerství s Institutem Evropské investiční banky. Má rovněž podporu z programu Kreativní Evropa Evropské unie. Byl zahájen v roce 2013 a tvoří součást kampaně občanské společnosti s cílem zachránit ohrožené kulturní dědictví Evropy. Umožňuje zvýšit povědomí, vypracovat nezávislá posouzení a navrhnout doporučené kroky. Ačkoli nezaručuje přímé financování, zahrnutí ohrožené památky na seznam často slouží jako katalyzátor a pobídka k mobilizaci potřebné veřejné či soukromé podpory, včetně finančních prostředků. O pozitivních dopadech programu a některých z jeho úspěchů si můžete přečíst více zde.
Od roku 2020 bude program vyhlašován každoročně. Výzva k předkládání nominací na nejohroženější památky pro rok 2021 bude zveřejněna v červnu roku 2020.
Státní zámek Jezeří, Horní Jiřetín, Česká republika
Rozsáhlý areál barokního zámku je ve značně zchátralém stavu. Intenzivní těžební činnost v přímé blízkosti zámku výrazně zhoršila jeho stavební vlastnosti kvůli přes sto let trvající těžební činnosti a vážně narušila přirozený ráz jeho okolí.
Zámek jako původní sídlo hraběcího rodu Lobkoviců byl v 18. a 19. století důležitým kulturním a společenským centrem, které hostilo řadu významných osobností. Stal se také místem, kde v roce 1804 poprvé zazněla 3. symfonie Ludwiga von Beethovena. V moderní době zámek utrpěl následky celkového zanedbávání vedoucího k pokročilému chátrání, s nímž se dodnes vypořádává.
Zámek je tak jednou z mála stále živých připomínek mnoha historických staveb a přírodních krajin, které byly zničeny těžební činností. Podobně jako například blízké historické centrum města Mostu, které bylo zcela zbořeno, měl zámek postihnout stejný osud.
Samotný rozsah stavby představuje časově a finančně náročný projekt obnovy. Nominaci zámku předložila Asociace majitelů hradů a zámků (AMHZ) za podpory správce objektu Národního památkového ústavu (NPÚ). Obě organizace také přispěly k šíření povědomí o ohrožené památce v místních i celostátních médiích, včetně nedávné celostátní televizní reportáže věnované zámku Jezeří.
Zdroj: Europa Nostra