Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
PŘÍBRAM: Knihovna Jana Drdy společně s Klubem českých turistů připravila pro všechny milovníky historie cyklus šesti komentovaných vycházek s názvem Poznej svoje město. První se uskuteční ve středu 2. března, dopoledne od 9 hodin pro starší občany, odpoledne od 15.30 hodin pro pracující a studující.
„Podobný projekt knihovna ještě nedělala. Organizovali jsme pouze přednášky s promítáním fotografií o historii Příbrami a o Brdech, ale takhle v terénu je to poprvé,“ vysvětlil pracovník knihovny Karel H. Šťastný s tím, že trasy nebudou nikterak náročné, jak časově, tak fyzicky, a potrvají maximálně dvě hodiny. Účastníci se budou pohybovat převážně po městě, na delší vzdálenosti využijí městskou hromadnou dopravu.
První vycházka ve středu 2. března povede po památných místech Příbrami, zájemci se dozví o historických budovách, prohlédnou si sochy a pamětní desky známých osobností města. Na druhé vycházce, 6. dubna, se soustředí na hornickou minulost Příbrami, navštíví důl Řimbaba v Bohutíně a připomenou si historii dolování na Příbramsku.
„Vycházka 4. května bude zaměřena více turisticky, vypravíme se na Novou Hospodu k památníku hrdinů z konce války, projdeme si okolí Příbrami, zastavíme se u pramenů Kocáby. V červnu může být už dost teplo, zůstaneme ve městě a raději pod stromy. 1. června budeme putovat po hřbitovech, Židovském i Příbramském. Ukážeme si hroby a pomníky významných rodáků a památníky důležitých událostí z historie Příbrami,“ slíbil Karel H. Šťastný.
Po volném červenci bude následovat výprava po bývalých mlýnech na Příbramském potoce a na poslední vycházce s názvem „Po stopách flamendrů“ budou účastníci pátrat a vyprávět si o starých a zaniklých hospodách a hospůdkách staré Příbrami. Vstupenky na první březnovou vycházku jsou v knihovně k dispozici od 15. února. Spolu se vstupenkou, která je zdarma, každý zájemce obdrží text s instrukcemi a dalšími potřebnými údaji.
Průvodci vycházek jsou renomovaní historici a velmi dobří znalci minulosti a místopisu Příbrami. Konkrétně historik a spisovatel Josef Fryš, ředitelka archivu Věra Smolová, za Klub českých turistů Josef Bican a předseda Spolku Řimbaba Josef Kolář.
Vycházky Poznej svoje město se konají v rámci oslav 800 let města Příbram. A jaké další akce k tomuto výročí knihovna chystá? „Hned v březnu máme dvě přednášky: Život v Příbrami v 19. století a Italští vysídlenci v Příbrami v letech 1914 – 1918. Další přednášky (např. o Pavlu Juráčkovi) budou následovat průběžně po celý rok. A protože další organizace i samo město mají také svoje programy, myslím, že toho letos bude dost. My totiž ještě budeme pokračovat v našich tradičních akcích jako Příbram Hanuše Jelínka, Noc s Andersenem, Týden knihoven a Měsíc pro duši,“ poznamenal Karel H. Šťastný.