Žákům zapojeným do pokusného ověřování budou hrazeny náklady spojené s návštěvou konkrétní paměťové instituce, budou tedy pokrývat jednak cestovné, a také náklady spojené se vstupem a vzdělávacím kurzem ve vybraném místě.
Již dnes poskytují paměťové instituce kvalitní expozice a vzdělávací programy pro školy a širokou veřejnost. Byla by proto škoda, kdyby v budoucnu nemohly školy například z finančních důvodů dostatečně využívat možnosti nabízeného neformálního vzdělávání a nemohly by tak zintenzivňovat a prohlubovat kvalitu vzdělávání v některých předmětech jako jsou dějepis, přírodověda, občanská výchova a další. V rámci pokusného ověřování bude záležet pouze na škole, jaký konkrétní program si ze široké nabídky edukativních programů muzeí, památníků, galerií vybere.
V případě, že pokusné ověřování prokáže pozitivní výsledky, které se projeví ve zlepšené kvalitě vzdělávání žáků, budou tyto formy vzdělávání zapracovány do Rámcového vzdělávacího programu.
S přípravou a plánovanou realizací pokusného ověřování Vzdělávací programy paměťových institucí do škol seznámili na jednání v Brně koncem června vedoucí odborů školství krajských úřadů zástupci MŠMT. Iniciativu vítá i Ministerstvo kultury.
Vyhlášení pokusného ověřování lze najít na webových stránkách MŠMT: Paměťové instituce 2017
NPMK rovněž zpracovalo propagační letáček: Pozvánka na edukační programy do muzeí a galerií po celé ČR
Se vstupem do PO souhlasí 72 ZŠ ze 100 oslovených. Každá škola obdrží 120 000,- Kč na pololetí daného školního roku a odměnu pro učitele, který za školu zpracuje odpovědi na otázky obsažené v příslušném dotazníku.
Se vstupem do PO nesouhlasí 18 ZŠ. Vůbec nereagovalo (i přes opakované výzvy) 10 ZŠ.