Navigace

Za uměním do ulic metropole: Re-connect Art přinese v červenci do centra Prahy díla českých a světových umělců, workshopy i veřejné diskuze

11. 7. 2023
Linda Havlíček Skarlandtová/ika

PRAHA: 13. července začíná mezinárodní festival Re-connect Art. Obyvatelé i návštěvníci Prahy se díky němu budou v ulicích až do 30. července setkávat s živými performancemi a multimediálními díly českých i světových umělců. Letošní již třetí ročník s podtitulem „Virtuální tělo společnosti“ se zaměří na zkoumání toho, jak digitální vrstva života ovlivňuje fungování jednotlivců a komunit.

od 13. 7. 2023 do 30. 7. 2023

Festival představí jak práci již etablovaných a mezinárodně uznávaných umělců, tak i představitelů mladé generace, a zprostředkuje pohledy z mnoha odlišných prostředí světových uměleckých scén. Přináší srovnání rozmanitých uměleckých přístupů daných odlišnými kulturními kontexty a má velký potenciál oslovit i ty, kteří by do galerie za současným uměním jinak nezavítali. Mezi zúčastněnými umělci jsou mimo jiné: VestAndPage, Guy Bar-Amotz,  Sharona Florsheim, Marie Tučková, Tereza Kerle, Markéta Kinterová, Anneliek Nieuwland, Mothers Artlovers, Martina Chudá, Kianush Faried, Yasmin Golshani, Shadi Harouni, Mandana Moghaddam, Soroush Sanaeinezhad.

Program proběhne na různých místech přímo v centru metropole: piazzetta Národního divadla; Dům u Kamenného Zvonu, GHMP;  náplavka Hořejší nábřeží a kobka 17; (A)VOID Gallery na Rašínově nábřeží; Veletržní palác, NGP; galerie Pražského kreativního centra v Domě U minuty; Kampus Hybernská; divadlo X10; OC Quadrio a další.

Téma ‚Virtuální tělo společnosti‘ (Virtual Body of Society) zkoumá aspekty fungování komunit v post-digitálním světě, respektive to, jak virtuální vrstva proměňuje sociální struktury a funkce komunit ve světě fyzickém. 

Doprovodný program festivalu nabídne workshopy, performativní přednášky, open-air projekce výběru videoartových děl s autorskými a kurátorskými komentáři. Veřejné debaty otevřou diskuzi o roli umělé inteligence a nejnovějších technologiích v umění i v našem životě z pohledu vědců, umělců, publicistů a dalších. 

Zajímají nás otázky o budoucnosti naší společnosti, jejíž sdílená neuronová tkáň, tedy internet a sociální sítě, zažívají dynamický rozvoj. Ptáme se, jak moc se digitální komunity odlišují od těch fyzických a jak se vzájemně ovlivňují. Co toto prolínání způsobuje se světem? Jaký vliv má rozvoj virtuálních komunit na politickou, sociální a kulturní situaci lokálních i globálních společenství, a také na jejich psychickou kondici?” uvádí kurátorky festivalu Jitka Hlaváčková a Elis Unique. Součástí kurátorské rady je dále Helena Kontová, ředitelka a zakladatelka Prague Biennale – teoretička umění, kurátorka a vydavatelka světoznámého časopisu o současném umění Flash Art.

Téma reflektuje i samotný hybridní formát festivalu – program bude probíhat živě v Praze a paralelně bude streamován na web festivalu i do zahraničních institucí: Jelsa Art Biennial, Chorvatsko, Festival des Arts Mutants, Francie, a centrum pro současné umění Laznia, Polsko. 

 

Web festivalu: https://www.praguebiennale.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/PragueBiennale

Instagram: https://www.instagram.com/praguebiennale/

Sdílejte
Check icon Error icon