Za krásami luhačovických vil se vydejte na výstavu do zahradní galerie Vily Löw-Beer v Brně
Vystaveno je zde také téměř 150 historických pohlednic Luhačovic. Vernisáž hudebně doplní prvorepublikové melodie v podání uskupení Dívka k rytmu zrozená.
Při procházkách Luhačovicemi se návštěvníci setkávají s lázeňskými stavbami či celými komplexy budov, tvořícími charakteristický kolorit místa, jež jsou dílem významných i méně známých architektů. Výstava se zaměřuje na vykreslení příběhů pozoruhodných luhačovických staveb, nejen po stránce architektonické, ale i z hlediska jejich stavebníků a obyvatel, kteří byli často spolutvůrci architektonické koncepce.
V dějinách staveb se promítly nejen životy jejich obyvatel, ale i návštěvy osobností, trávících zde své lázeňské pobyty. Výstava připomíná i tyto významné aktéry veřejného a kulturního života a odraz jejich působení v atmosféře místa. „Kromě Leoše Janáčka patřil mezi časté návštěvníky Luhačovic například malíř Antonín Slavíček, jeden z největších českých krajinářů přelomu 19. a 20. století. Velkou stopu zde zanechal také šlechtický rod Serényi,” uvedla spoluautorka výstavy Blanka Petráková, která působí jako etnografka v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Na dvaceti panelech se lidé seznámí s jednadvaceti luhačovickými stavbami, Pražskou a Bílou čtvrtí a domy na ulici Dr. Veselého. Mezi jmény architektů se objeví i zvučná jména jako Jan Kotěra (Vila Astoria), Dušan Jurkovič (vily Chaloupka, Valaška a Vlastimila) nebo Bohuslav Fuchs. „Fuchs žil od roku 1923 v Brně, kde utvářel moderní podobu města svými funkcionalistickými stavbami jako jsou Zemanova kavárna nebo hotel Avion. Pro Luhačovice navrhl ve dvacátých letech pět funkcionalistických vil v takzvané Bílé čtvrti. Penziony Avion, Viola, Radun, Iva a Sáva vzbudily velkou pozornost svým odlišným architektonickým přístupem,” vysvětluje historik Vladimír Březina, vedoucí Vily Löw-Beer v Brně.
Výstava v Galerii v zahradě Vily Löw-Beer v Brně je volně přístupná od úterý do neděle v čase 10 až 18 hodin a potrvá do 25. května 2025. Pozorní návštěvníci mohou ve výstavních prostorách vyplnit soutěžní kvíz a vyhrát volné vstupenky a publikace z Muzea Brněnska a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V rámci doprovodného programu k výstavě proběhne několik přednášek. Na pokladně Vily Löw-Beer v Brně bude po celou dobu konání výstavy k zakoupení publikace Příběhy domů a vil.
Pořadatel: Muzeum Brněnska a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Místo konání: Galerie v zahradě Vily Löw-Beer v Brně, Drobného 22, 602 00 Brno
Termín konání: 26. února – 25. května 2025
Otevírací doba: úterý – neděle 10.00–18.00