Navigace

Z Čech až na konec světa a zase do Čech

29. 6. 2009
Pro Kulturu

O projektu s názvem Z jižních Čech až na konec světa, který připravil Jihočeský kraj u příležitosti předsednictví České republiky Radě Evropské unie, jsme Vás na našich stránkách informovali v březnu. Záměr oživit mimořádný odkaz českého krále Jiřího z Poděbrad, který ve druhé polovině XV. století inicioval ideu a následně i praktický plán vytvoření mírové unie evropských zemí, získal záštitu předních evropských politiků i institucí a status oficiální doprovodné akce českého předsednictví.

Stejně jako se úsilí krále Jiřího vydala kdysi podpořit početná výprava, vedená bratrem královny, jihočeským velmožem Lvem z Rožmitálu a Blatné, tak i v uplynulých měsících putovalo novodobé poselstvo z jižních Čech. Putování od počátku provázela řada zastavení, společenských akcí a pouličních představení pořádaných ve městech, které před více než půl tisíciletím poselstvo navštívilo.

Ve ctvrtek 25. června 2009 u příležitosti ukončení českého předsednictví doputoval pochod do svého cíle v Bruselu. Údaje shrnuje statistika prezidenta Evropské asociace turistických klubů Jana Havelky. Mimo jiné vyčísluje počet dní z celkových 77, kdy pršelo a svítilo slunce a udává počet přes 38 milionů společných kroků, které turisté na své cestě udělali.

Účastníci pochodu se setkali s více než padesáti představiteli měst, starosty a radními. Idea pochodu si získala už na německé straně značnou pozornost.

Na první setkání přinesli členové turistického spolku Fichtelgebirgsverein výpisy z archivů měst Chebu a Marktredwitz o pobytu krále Jiřího z Poděbrad. Slavnostní přijetí na radnici v Graefenbergu, sídle historicky spojeném s rodem Gabriela Tetzela, kronikáře výpravy Lva z Rožmitálu, provázelo setkání s historikem a potomkem rodiny Hallerů a při přijetí před radnicí v Crailsheimu děkan evangelické církve přednesl příspěvek na téma „Husitství jako předvoj reformace“.

S potěšením i nadšením se k projektu připojovaly desítky a stovky aktérů. Příkladem úspěchu se stala zcela spontánně vyvolaná fiesta ve Španělsku. Zde se památce Lva z Rožmitálu a krále Jiřího z Poděbrad dostalo veliké pocty a na skalisko u majáku na konci světa – finis terrae na severozápadním mysu Galicie u města Finisterre, byla umístěna bronzová pamětní deska.

Inscenaci Finis Terrae, provázející celý projekt, nastudovalo Divadlo Continuo. Pro účast na projektu Mise 2009 a vytvoření speciálního divadelního představení se autoři a herci věnovali studiu dobových materiálů, kontextu poselstva v Evropě 15. století a dneška. Snahou bylo vytvořit představení, které bude srozumitelné nejen v Čechách, proto herci užívají universálního jazyka, s kterým koresponduje pohyb, jeho kombinace s loutkou, akrobacií, živým zpěvem a funkční scénografií. Celoevropské ladění představení podrthla spolupráce českých performerů s herci ze Švýcarska, Španělska, Itálie a Řecka.

Teprve v průběhu projektu vznikla výstava „Evropa – formování myšlenky“, na jejíž přípravě spolupracovala Stálá kancelář Jihočeského kraje v Bruselu s Generálním sekretariátem Rady Evropské unie. Jejím cílem je vypovídat o tom, že sen o jednotné Evropě má své kořeny hluboko v dějinách a pokusy o jeho naplnění se opakují od středověku až po Římské smlouvy z 25. března 1957. Mezi historickými iniciativami je popsán i návrh „Smlouvy o nastolení míru ve veškerém křesťanstvu“ českého krále Jiřího z Poděbrad a navazující mise Jaroslava Lva z Rožmitálu a Blatné, která se stala předlohou soudobého projektu. Jeho cílem bylo upozornit na to, že Česká republika není jen nováčkem mezi členy EU, ale také zemí, jejíž historie přispěla k formování vize jednotné Evropy.

 

Poslední představení Finis Terrae Divadla Continuo se koná 30. června 2009 v Českým Budějovicích na Piaristickém náměstí od 21 hodin.

 

Sdílejte
Check icon Error icon