Letošní program slavnosti je zaměřen na významný region České republiky, Horácko, vymezený zhruba Českomoravskou vrchovinou a tedy kulturně spojující Čechy s Moravou. V této krajině pahorkatin se déle než jinde udržela tradiční lidová kultura, jak múzická tak výtvarná.
Folklorní obraz Vysočiny představí dva významné soubory: z české strany soubor Kohoutek z Chrudimi, ze strany moravské soubor Pramínek z Jihlavy. Obě tělesa zosobňují svou torbou názory na interpretaci lidového tance, zpěvu, muziky včetně užití krásných krojů. Mezi odkazy folkloru zde ve speciálním odborném programu představíme skřípáckou muziku Jihlavska, která byla čerstvě zapsána na národní Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.
Ovšem i další folklorní projevy z české i moravské strany zasluhují pro svůj neotřelý projev mimořádnou pozornost, pro nějž za dobu své mnohaleté činnosti získali jejich interpreti řadu ocenění. Sem patří i nezbytný doprovod slavnosti ve sféře výtvarné a řemeslné, který v hale Národopisného muzea tradičně představí mistři lidového umění a řemesla Českomoravské vrchoviny.
Srdečně zveme nejen na bohatý program, ale rovněž na milá setkání s umělci i milovníky lidových tradic v letošní Kinského zahradě.
Program:
Sobota 20. 5. 2017
-
15.00 Slavnostní zahájení
Odborný pořad Na skřípáckou notu – představení jednoho z nejvýznamnějších fenoménů naší tradiční lidové kultury s ukázkami hry skřípácké muziky z Jihlavy (doc. L. Tyllner)
Hala Národopisného muzea -
17.00 Vysočinou
Komponovaný pořad věnovaný vybraným jevům horáckého folkloru, Kohoutek z Chrudimi a Pramínek z Jihlavy (J. Langhammerová)
Terasa za Národopisným muzeem -
13.00–17.00 Předvádění rukodělné výroby
Dílny Národopisného muzea
Neděle 21. 5. 2017
-
14.30 Obrazy Horácka
Folklorní uměleckou tvorbu inspirovanou Horáckem představí soubory Kohoutek z Chrudimi a Pramínek z Jihlavy (J. Langhammerová)
Terasa za Národopisným muzeem
Plakát slavností přiložen.