Navigace

Vzniká Metodické centrum konzervace

13. 10. 2009
Pro Kulturu

BRNO:  Ministerstvo kultury ve spolupráci s jednotlivými kraji  vytvořilo tzv. indikativní seznam 19 projektů, ze kterých by se měla stát prestižní kulturní centra. V rámci Integrovaného operačního programu je na jejich realizaci možné čerpat přes 250 milionů eur.  Zatím jsme vám z nich představili „Terra didactica – revitalizace zámku Veltrusy“ a „Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži“.

Na seznam byl v roce 2007 zařazen také projekt:  „Technické muzeum v Brně – Metodické centrum konzervace a centrální depozitáře“ (MCK), který vám přiblížíme dnes.

Pro MCK, ale i pro centrální depozitáře získalo muzeum v 2. polovině roku 2004 bezúplatným převodem od Ministerstva obrany ČR areál bývalých kasáren v Brně – Řečkovicích z 50. let  minulého sotletí, když předtím muselo opustit objekt vrácený v restituci. V současnosti tvoří Metodické centrum konzervátorsko-restaurátorská pracoviště a nově vybudované vysoušecí a sterilizační pracoviště.

 

Pohled do historie

Počátky historie konzervování a restaurování v Technickém muzeu v Brně (TMB), příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury, spadají do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. V roce 1996 padlo rozhodnutí napřít síly k vytvoření základny pro rozvoj konzervátorsko-restaurátorské činnosti v ČR.

V roce 1999 se technické muzeum muselo přestěhovat z objektů vrácených v restituci do zrekostruované budovy v Brně – Kkrálově Poli, ale už v roce 2000 připravili muzejníci ve spolupráci brněnskými školami projekt „Národní centrum pro výzkum a konzervaci hmotného kulturního dědictví přírodovědnými metodami“, který však nebyl realizován.

O několik let později na základě vládního dokumentu o kulturní politice státu a v návaznosti na Koncepci účinnější péče o movité kulturní dědictví v České republice na léta 2003 – 2008, která počítá se vznikem „Školicího a metodického centra konzervace při technickém muzeu v Brně“ vzniká „Dlouhodbý program rozvoje muzejní konzervace v TMB“ .

Jeho realizace se začíná rýsovat  po  povodních, které postihly Moravu v roce 2002. Na základě Usnesení vlády ČR č. 216 ze dne 3. 3. 2003 k řešení situace povodněmi zasažených dokumentů státních organizací a organizací spravujících kulturní dědictví padlo rozhodnutí vybudovat v technickém muzeu metodické centrum s tím, že prioritním úkolem pro léta 2004 – 2008 se stane ošetření fondů postižených povodní.

 

 

Jak metodické centrum vzniká

Projekt je rozdělen do několika etap a klade si za cíl konsolidovat a rozšířit působnost  Budoucího centra konzervace, foto: archiv Technického muzea v Brnějednotlivých pracovišť. V první etapě, ve které se muzeum uchází o finanční prostředky v rámci Integrovaného operačního programu, jde o rekonstrukci dvou objektů včetně dvou dostaveb. První budova má poskytnout místo pro vlastní pracoviště pro konzervaci a restaurování, výukové centrum s laboratořemi a zázemí.

Druhý objekt má sloužit jako úložný prostor pro manipulaci s ošetřenými předměty a jako dočasné záchytné úložiště.

TMB zatím z vlastních zdrojů financovalo přípravné práce (ideologický projekt, architektonická studie, náklady na provoz, personální zajištění) vedoucí k podání projektu do kontinuální výzvy, která byla ukončena koncem září. Další postup je v kompetenci ministerstva kultury, kterému byl projekt předložen.

 

Co projekt přinese

Metodické centrum nabídne různým subjektům – v prvé řadě pak muzeím, která mají své sbírky zapsané v Centrální evidenci sbírek dle zákona č. 122/2000 Sb. – metodický servis a poradenství při konzervaci a restaurování. Bude zkoumat předměty kulturního dědictví analytickými metodami, provádět restaurování a konzervování vybraných předmětů kulturní hodnoty a poskytovat vzdělávací servis z oblasti konzervace a restaurování pro odbornou i laickou veřejnost. A konečně zajistí publikační servis, a to vydáváním odborné literatury, monografií, sborníků a periodik zabývajících se tematikou ochrany předmětů kulturního dědictví. Má také poskytovat informační servis, který by umožnil snazší přístup k informacím z oblasti konzervace a restaurování, a to prostřednictvím odborné knihovny TMB a on-line anotované bibliografie. V neposlední řadě by měl napomoci při řešení nenadálých krizových situací – tedy eliminovat případné škody a účinně sanovat jejich následky, včetně nabídky na dočasné uložení sbírek v prostorách záchytného úložiště.

Eva Veselá

Sdílejte
Check icon Error icon