RAJHRAD: Již od středověku existovaly na Moravě snahy o postihnutí dějin ať již celé Moravy, či nějaké dílčí lokality nebo instituce. Výstava zahrnující celou moravskou historiografii by tak byla pro pořadatele velmi náročná. Alespoň část této písemné produkce v časovém rozpětí 16. až počátku 20. století budou mít návštěvníci Památníku písemnictví možnost zhlédnout ve dnech 10. září 2008 – 4. ledna 2009 v prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě.
Dne 16. října 2008 ve 14 hodin proběhne v prostorách výstavy komentovaná prohlídka vedená kurátorkou výstavy Dr. Jindrou Pavelkovou.
Výstava si klade za cíl seznámit veřejnost s částí historiografické produkce na Moravě či o Moravě. Vzhledem k velkému zástupu těch, kteří se moravskými dějinami zabývali, bude na výstavě představeno pouze dvanáct významných moravských historiografů, z jejichž pera pocházejí nejen monumentální dějiny Moravy, ale kteří se také zasloužili o pojímání historiografie jako vědecké práce. Benediktinský klášter v Rajhradě proslul ve své bohaté historii také vědeckou činností řádových bratří.
Mezi nejrůznějšími obory vynikala nad jiné historiografie. Především 18. a 19. století jsou zaplněna jmény benediktinů, kteří věnovali sepisování historie vlastního kláštera, dalších řeholních domů u nás a obecným dějinám vůbec téměř celý život. Není proto divu, že se pracovníci Památníku písemnictví na Moravě rozhodli připravit v letošním roce výstavu věnovanou právě moravským historiografům.
Výstava je tak připomenutím třistaletého výročí narození jednoho ze zakladatelů moderní historiografické práce u nás, rajhradského probošta Bonaventury Pitra. Pitr jako jeden z prvních aplikoval na vědeckou historickou práci postupy francouzských maurínů, se kterými se seznámil prostřednictvím německého benediktina Magnoalda Ziegelbauera, jehož životní pouť se zakončila v rajhradském klášteře.
Výstava s prostým názvem „Psali dějiny Moravy“ si klade za cíl seznámit návštěvníky s vývojem historiografického řemesla od prací 16. století až k dílům z přelomu 19. a 20. století, která nazýváme „vědeckými“. Vedle vlastních písemností zhlédnou návštěvníci též osobní doklady, fotografie a také soukromé předměty, z nichž bude jistě nejzajímavější mešní pohár a patera, které si nechal ze svých vyznamenání zhotovit moravský zemský historiograf a člen rajhradského benediktinského kláštera Beda Dudík. Tyto dva předměty budou vystavovány poprvé od doby svého vzniku.