„Výstavou se snažíme přiblížit široké veřejnosti zapomenutá i novodobá řemesla a také různé materiály od dřeva, kovu a skla, přes látky a klubíčka až po papír, polymery a keramiku,“ vysvětluje Jana Gilchrist ze Spolku Fakt-Um s tím, že návštěvníci se mohou těšit na ukázky více než dvou desítek řemesel.
Organizátorem výstavy je nezisková organizace Spolek Fakt-Um, sdružení tvořivých rukou, které „Fakt-Umí“. Současná výstava je jejich první akcí tohoto druhu, dosud v jejich téměř čtyřleté historii prezentovali řemesla jen prostřednictvím jarmarků, tvořivých kurzů a dílen. „Ve spolku je nás jen pár, přizvali jsme si proto ještě několik dalších šikovných kamarádů, aby vhled do řemesel byl komplexnější,“ poznamenává Jana Gilchrist.
Na výstavě je k vidění 24 řemesel, konkrétně fusing, ryté a malované sklo, vinuté perly a figurky, dekorativní drátkování, černé drátování, decoupage, dřevořezba, malba, kresba, koláže, fotografie, šití, háčkování, pletení, keramika, ruční vazba deníků, origami, cínované, tepané a plstěné šperky, šperky z polymerů, linoryt a floristika. Celkem je zastoupeno 20 řemeslníků.
„Výběr řemesel byl daný velikostí prostoru a tím, kolik jsme jich byli schopni obsáhnout my, členové spolku Fakt-Um. Další řemesla jsme vybrali podle znalostí jednotlivých tvůrců a hlavně znalostí jejich tvorby, vybírali jsme tedy z dostupných a známých řemeslníků. Kladli jsme důraz na originalitu a kvalitu. Chtěli jsme pokrýt řemesla, tvořící ze všech nebo z většiny dostupných materiálů, a to se nám podařilo,“ uvádí organizátorka.
Prostory zámku jsou pro vystavující naprosto vyhovující. „Dostatek prostoru pro všechny miniexpozice, reprezentativní místo, výborná spolupráce a zkušenosti a vstřícnost zaměstnanců muzea, to všechno nám hraje do karet,“ neskrývá spokojenost Jana Gilchrist.
Fakt-Um si již za svou existenci vytvořil tradiční akce, které organizuje sám, jedná se o Podblanický kreativní jarmark, Benešovsky kreativní jarmark a Šternberský jarmark. Na dalších akcích, například Květinový den v Sázavě, Jablkobraní a Velikonoční jarmark ve Spolkovém domě ve Vlašimi nebo Festival na zelené louce u Senetína, se spolupodílí.
Společně navíc vyrobili Řemeslné noviny, které jsou takovým průvodcem řemesly. Každý z vystavovatelů do nich poskytl o svém řemesle text, vlastní zkušenosti a fotografie, plnobarevné noviny mají 24 stran a návštěvníci si je mohou za symbolických 20 korun zakoupit v pokladně zámku. Obsahují zároveň i kontakty na jednotlivé řemeslníky a poděkování všem partnerům. A spolek také organizuje řadu kreativních kurzů, některé doprovází i aktuální vlašimskou výstavu.
Boxík:
Vystavující řemeslníci: Martina a Jan Štědrovi, Dagmar Petrovická, Blanka Musílková, Miroslava Ptáčková, Jana Gilchrist, Oldřich Jahodář, Pavel Harásek, Radka Hladíková, Tereza Uhlová, Eva Vojáčková, Veronika a Jana Barešovy, Aťka Tichá, Lenka Opavová, Lada Janková, Majka Blažejová, Karolína a Alice Vernerovy, Alexandra Štorkánová a Lenka Štědrová.