Výstava představuje především kresby z jeho cest po Evropě uskutečněných v letech 1924 – 1936, které posléze doprovázely jeho cestopisné knihy, jako jsou Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska či Cesta na Sever. Jsou zde vystaveny rukopisy Karla Čapka přímo se vztahující k těmto kresbám. Expozice je doplněná úzkým výběrem obrazů Josefa Čapka zapůjčených ze Západočeské galerie v Plzni a k vidění je zde také vzácný a jedinečný pastel – Portrét Karla Čapka datovaný kolem roku 1907.
Výstava pořádaná ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze je další v pořadí z volného cyklu, ve kterém se potkávají stěžejní osobnosti českého písemnictví v souvislosti s výtvarným umění.
„Kromě samotné výstavy jsou návštěvníci zváni na bohatý doprovodný program, jako je komentovaná prohlídka, vzpomínkový večer či derniéra se vzácnými hosty. V pátek 24. února v 16 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy s pedagogem a čapkovským badatelem Hasanem Zahirovićem a na to naváže od 18.30 vzpomínkový večer na editora bratří Čapků a literárního historika Miroslava Halíka s jeho synem sociologem a teologem Tomášem Halíkem,“ zve na doprovodný program kurátor výstavy Pavel Petr z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Další zajímavý program nabídne derniéra výstavy s názvem Ke rtům sklenku rudého vína aneb obyčejný život, která proběhne v sobotu 4. března v 17 hodin. Večerem provedou operní pěvkyně Dagmar Pecková, houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, hudebník a skladatel Josef Fojta a herec Igor Bareš. Úvodní slovo budou mít Zdeněk Freisleben a Hasan Zahirović. Vstupenky je možné zakoupit si v předprodeji online na www.14-15.cz nebo na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.
Výstava je k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 12. března 2023.
Vice na www.galeriezlin.cz