Navigace

Výstava: Erich Lessing – Magnum Photos

14. 4. 2015
Pro Kulturu

od 24. 4. 2015 do 31. 7. 2015

Rakouské kulturní fórum v Praze představí ve své galerii reprezentativní průřez působivými a rozmanitými pracemi Ericha Lessinga, rakouského nestora fotografie a fotografa agentury Magnum Photos, který letos 13. července oslaví své 92. narozeniny.

Fotografie Ericha Lessinga se staly částí historické paměti Rakouska: prezentace právě podepsané Státní smlouvy, která po desetiletém obsazení obnovila Rakouskou republiku, z balkonu zámku Belvedere v květnu 1955; maďarská revoluce z roku 1956 nebo portréty velkých politiků jako Eisenhowera a Chruščova či umělců jako Herberta von Karajana.

Většina prací pochází z 50. let minulého století. V roce 1951 se stal Lessing členem fotoagentury Magnum Photos, a tím i společníkem na cestách čtyř zakladatelů této pařížské agentury: Roberta Capy, George Rodgera, Davida Seymoura a Henriho Cartier-Bressona, kteří chtěli svými pracemi zdokumentovat politické a společenské události ve světě a vyburcovat pozornost veřejnosti.

Erich Lessing se narodil v roce 1923 ve Vídni. Pochází ze židovské rodiny, otec byl zubař, matka koncertní klavíristka. V prosinci 1939 stačil ještě uprchnout do Palestiny, na Technionu v Haifě (Izraelský technologický institut) se vyučil radiotechnikem, v kibucu se věnoval chovu kaprů, byl taxikářem, až se nakonec vrátil ke svému koníčku z mládí k fotografii: Fotografoval v mateřských školkách, pláže, následně se stal fotografem britské armády. V roce 1947 se vrátil do Rakouska, kde se stal fotoreportérem americké zpravodajské agentury Associated Press, fotoagentury Magnum Photos a pracoval pro časopisy Life, Paris Match, Epoca a mnoho dalších.

Také jeho fotografie z natáčení filmů, jako například Řek Zorba či The Sound of Music, jsou světoznámé. V nejrůznějších, mezinárodních nakladatelstvích publikoval Lessing více než 60 vlastních uměleckých knih:
„Die Szene“ o Burgtheateru a Státní opeře v Rakouské státní tiskárně (jedna z prvních knih s barevnými obrázky), „Die Odyssee“ po Homerových stopách, „Imago Austriae“ (dějiny Rakouska), „Die Bibel“ (dějiny Židů),
„Die Reisen des Paulus“ (Cesty Pavla), „Die italienische Renaissance“ (Italská renesance), „Die Niederlande“ (Nizozemsko), „Die Geschichte Frankreichs“ (Dějiny Francie) a mnoho dalších.

V roce 1973 byl Lessingovi udělen titul profesora. Erich Lessing obdržel za svou práci mnoho cen: Za světově uznávané reportáže o maďarské revoluci získal v roce 1956 americkou cenu American Art Directors‘ Award. Následují ceny za knihy a kompletní dílo: francouzská cena Prix Nadar, cena za publikační činnost Dr.-Karl-Renner-Publizistikpreis, Großer Preis der Stadt Wien (Velká cena města Vídně) a Silbernes Ehrenzeichen der Stadt Wien (Stříbrné vyznamenání města Vídně) Großes Goldenes Ehrenzeichen des Landes Steiermark (Velké zlaté vyznamenání spolkové země Štýrsko). V roce 1997 získal Lessing Großer Österreichischer Staatspreis für künstlerische Photographie (Velká rakouská státní cena za uměleckou fotografii). V roce 2013 byl vyznamenán Rakouským čestným křížem za vědu a umění 1. třídy. Vedl workshopy v Arlesu, Salcburku a dalších městech; pro UNIDO v Indii vybudoval katedru fotografie; přednáší na Univerzitě pro užité umění ve Vídni. V roce 2012 založil Erich Lessing v centru Vídně vlastní fotogalerii Lessingimages.com .

Sdílejte
Check icon Error icon