Představená krajková kolekce je dílem sedmi kamarádek, členek spolku „Bohemia Patchwork“, a to jmenovitě Zuzany Dolínkové, Nadi Harbichové, Lady Charvátové, Andreji Landovské, Heleny Ouředníkové, Hany Pražákové a Ludmily Vachtenheimové. Více o výstavě už dodává muzejní etnoložka Mgr. Martina Rejzlová: „Řemeslným základem prací je většinou patchworková technika, která původně vznikla jako nutnost zpracovat všechny zbytky drahého a nedostupného textilu. V Čechách začaly vznikat zájmové kluby po roce 1989, kdy se otevřely možnosti informací o technice, a navíc byla šikovnost žen u nás vybroušena domácím šitím oděvů a doplňků.“
Pro vystavené patchworky se používá i speciální název, a to quilty. Jedná se totiž o šité výrobky sestávající se ze tří vrstev a ozdobně prošité. Ty zároveň důmyslně zdobí krajky různých druhů. „V tvorbě využíváme krajky z rodinných zdrojů, darů i pozůstalostí. Dokonce nám začali materiál dodávat také návštěvníci výstav, nadšení způsobem, jakým krajky dále žijí a připomínají dovednost našich babiček i lásku a péči, které těmto výrobkům věnovaly. Ať už se jedná o ruční krajku na výbavách pro nevěsty, oděvech či dečkách, nebo ubrusy a krajkové záclony, stejně jako i pozdější krajky strojové, vše je inspirující. Nejde nám o historickou a muzeální vzácnost, ale o propojení a skloubení minulosti a současnosti, o poctu dědictví a kráse tvoření. Chceme veřejnost seznámit se širokou škálou možností, jak se vyjádřit pomocí textilního materiálu, barev, tisků, batiky, ručních i strojových stehů a dalších technik,“ upřesňuje za vystavující Andrea Landovská a zároveň obratem doplňuje: „Kde jinde toto vše prezentovat než ve Vamberku, městě, které je synonymem pro krajkářství, ale i pro pokračování a rozvíjení těchto tradic. Jsme potěšeny, že můžeme právě tady vystavit své textilní práce, které nám přinesly tolik radosti z tvoření.“
A na co přesně se mohou návštěvníci v Muzeu krajky Vamberk těšit? Slova se opět ujímá Mgr. Martina Rejzlová: „Vystaveno je více než dvacet větších závěsných objektů, které doplňují drobné quilty, polštáře, kabelky, drobné obrázky či věnce. Jeden z textilních obrazů je umístěn i ve výloze muzea.“ Svou tvorbu členky spolku „Bohemia Patchwork“, který sdružuje amatérské textilní výtvarnice, však neprezentují poprvé. Pravidelně vystavují jak v České republice, tak v zahraničí. Jejich díla jsou i součástí každoroční mezinárodní výstavy „Prague Patchwork Meeting“.
A jaká slova dodat na závěr? „Věřím, že výstava veřejnost zaujme a otevře jim nový pohled na práci s textilem. Díky nadšení všech dam jsou jejich díla doslova nabitá energií, která možná mnohým může v tyto zimní dny chybět,“ uzavírá M. Rejzlová a srdečně zve všechny zájemce o výstavu k návštěvě. Výstava „Dotek krajky“ je otevřena do 19. dubna 2023 v Muzeu krajky Vamberk, a to denně mimo pondělí vždy od 9 do 16 hodin.