Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
PRAHA: Vbarokně-klasicistních prostorách Rožmberského paláce na Pražském hradě byly vúterý 27. září slavnostně předány Ceny Stanislava Libenského. Soutěž, které se také přezdívá „Oskar pro mladé skláře“ už po 13. ocenila talentované sklářské výtvarníky zcelého světa. Odborná porota vybírala z39 finalistů ze 14 zemí. Hlavní cenu si odnesla lotyšská umělkyně Renate Zeimule za minimalistické dílo „Mizení“ zlehaného skla, které uměleckou formou zpracovává téma deprese a duševního zdraví. Všichni výherci společně sfinalisty se představují vprostorách Rožmberského paláce vrámci doprovodné výstavy, která probíhá do 22. října.
Akce probíhá 27. 9. 2022 do 22. 10. 2022
Šestičlenná porota složená ze sklářských teoretiků a pedagogů z Česka i ze zahraničí ocenila druhým místem nizozemskou výtvarnici Hilde de Rooij za dílo „Zachycené vzpomínky“, sérii 16 objektů, které ve svém materiálu zpracovávají emocionální trauma z dětství. Třetí místo obsadila polská výtvarnice Ula Goldasz za dílo „Zabíjení“, které přináší kritiku současného plýtvání s potravinami a masového zabíjení zvířat.
Zvláštní cenu poroty obdržela slovenská umělkyně Katarína Pozorová za geometrické dílo „Vztahy mezi hmotami“, které spojuje ve formě tavené broušené sklo s betonem. Zvláštní cena předsedy poroty Bena Wrighta zamířila k absolventce Technické univerzity v Liberci Anežce Stupkové za hravé dílo s multimediálními prvky, které kromě skla kombinuje i dřevo a textil. Zvláštní cenu udělil také člen poroty Ricardo Hoineff. Tu získal polský umělec Gregorz Bibro, který ve skle foukaném do formy zpracoval citlivou formou tématiku láskyplných a křehkých jednopohlavních vztahů.
O sklářskou ceny letos soutěžilo 122 výtvarníků, do úzkého výběru se dostalo 39 finalistů ze 14 zemí. Výherci společně se všemi finalisty se také představují v rámci doprovodné výstavy Cena Stanislava Libenského, která probíhá v Rožmberském paláci na Pražském hradě do 22. října.
Mezinárodní soutěž Cena Stanislava Libenského je určena absolventům sklářských studií, kteří do soutěže mohou přihlásit své závěrečné školní práce. Za dobu své existence si přitom vydobyla přízvisko „Oskar pro mladé skláře“. Cíl soutěže je nadaným tvůrcům otevřít cestu na souborné výstavy po celém světě a podpořit je na začátku jejich profesionálního uměleckého života. Vítěz také získává zdarma školné na letní škole v americkém Pilchucku.
Soutěž založena roku 2009 nese jméno Stanislava Libenského, který společně s Jaroslavou Brychtovou věnoval svůj život bohaté tvůrčí práci i obětavé pedagogické činnosti. Oba se zasadili zejména o rozvoj technik taveného skla, pravidelně tvořili díla zásadního významu a stali se jedním z pilířů moderního světového sklářského umění, kteří zůstávají inspirací pro nastupující generace sklářských výtvarníků.
Online galerie
Společně se zahájením výstavy byla uvedena do ostrého provozu také online galerie, kde lze rezervovat a případně i zakoupit některé z vystavených uměleckých děl. Online galerie cílená především na sběratele a milovníky umění završuje snahu organizátorů Cen Stanislava Libenského v podpoře talentovaných sklářských výtvarníků: od jejich prezentace až po možnost nabídnout svá díla veřejnosti. Galerie je dostupná na webových stránkách praguegallery.com.
Vítězové 13. ročníku Cen Stanislava Libenského
1. místo
Renate Zeimule
Absolventka Lotyšské akademie umění v Rize za dílo „Mizení“, sérii čtyř minimalistických objektů z lehaného malovaného a rytého tabulového skla, ve kterém se autorka zabývá uměleckým znázorněním deprese a také otázkami duševního zdraví. Dílo se vyznačuje krásně jednoduchou kompozicí tvarů a linie, a také jednoduchostí skrývající technickou složitost provedení díla. Porota ocenila zjednodušení ženské figury a schopnost vyjádřit těžké vnitřní duševní rozpoložení.
2. místo
Hilde de Rooij
Sklářská výtvarníce z Nizozemska a absolventka belgické Instituut voor Kunst en Ambacht v Mechelenu za dílo „Zachycené vzpomínky“, sérii 16 uměleckých objekt ze za horka taveného skla, textilu, pletiva a měděných drátů, které objekty propojují v jeden celek. Dílo je intimní a melancholické zpracování vzpomínek z dětství autorky, které efektivně překládá emocionální trauma do materiálu.
3. místo
Ula Goldasz
Absolventka polské Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi za dílo „Zabíjení“, které poukazují na problém plýtvání potravinami na příkladu zvířat jakožto vnímajících tvorů, ze kterých po zpracování zbytou jen neforemné červenožluté kusy. Autorka pro použila techniku foukaného a nad kahanem tvarovaného, stavovaného a broušeného skla, které doplnila taktéž o keramiku. „Chaos objektu zobrazuje náš přesycený svět. Chválíme odvahu udělat sklo ošklivé, aby popsalo nepříjemná témata,“
Zvláštní cena poroty
Katarína Pozorová
Absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě za dílo „Vztahy mezi hmotami“, které spojují ve formě taveného broušeného skla a betonu a které představují jednoduché geometrické formy komunikující v dialogu dvou materiálů. Díla dobře reflektují kvalitu skla, jehož čtvrtou dimenzí je světlo.
Zvláštní cena předsedy poroty Bena Wrighta
Anežka Stupková
Absolventka Technické univerzity v Liberci za dílo „Život na stěně – skleněná instalace s intermediálními prvky“. „Ve světě umění a vzdělávacích systémů, které podporují sebejistotu, vždy hledám umělce, kteří přijímají vrozenou moudrost svého vnitřního dítěte,“ uvedl předseda poroty Ben Wright.
Zvláštní cena člena poroty Ricarda Hoineffa
Grzegorz Bibro
Absolvent polské Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi za dílo „Odloupnuté z těla (trup, kolena, boky)“, ve kterém sklo foukané do formy v odkazu na svlékání kůže některých plazů představuje metaforu láskyplných jednopohlavních vztahů. Autor v sochařsky barokními sklářskými formami prezentuje gay tematiku v atmosféře současného konzervativního Polska.
Odborná porota Ceny Stanislava Libenského 2022
Ben Wright, americký sklářský výtvarník a pedagog
Mare Saare, estonská sklářská výtvarnice a pedagožka
Zuzana Kubelková, česká sklářská výtvarnice a malířka
František Janák, český sklářský výtvarník a pedagog
Ricardo Hoineff, scénograf a sklářský výtvarník původem z Brazílie
Milan Hlaveš, český teoretik umění
Výstava Cena Stanislava Libenského
28. září–22. října 2022, 10:00 – 18.00, Rožmberský palác, Pražský hrad
Vstupenky na místě nebo: https://goout.net/cs/listky/stanislav-libensky-award-2022/yuao/
Pražská galerie českého skla, o.p.s.
Pražská galerie vznikla v roce 2007, jako nezisková organizace, jejíž vizí je pomáhat mladým začínajícím sklářským výtvarníkům v začátcích jejich kariéry. Již dvanáct let pořádá Cenu Stanislava Libenského, kde se v Praze představilo více než čtyři sta výtvarníku ze 41 zemí světa. Letos má v plánu zahájit činnost specializované online galerie a pomoci tím výtvarníkům nabízet svá díla přímo sběratelům, investorům a milovníkům výtvarného umění. Děkujeme našim podporovatelům, jednotlivcům i organizacím na libenskyaward.org/supporters.