Navigace

Výstava 1906 v Severočeském muzeu a Oblastní galerii v Liberci potrvá ještě do 18. 9. 2016

18. 8. 2016
Jana Vančatová

LIBEREC: Již od června můžetezhlédnout vexpozicích Severočeského muzea a Oblastní galerie vLiberci svědectví o unikátní výstavě, která se vmetropoli Sudet konala v roce 1906. I pro mnoho Liberečanů je tato unikátní prezentace velkým překvapením. Liberec býval vminulosti spojován sLibereckými výstavními trhy (LVT), jejichž počátky spadaly do začátku 20. let 20. století.

od 19. 6. 2016 do 18. 9. 2016

Ale to, že před 110 lety se zde konala výstava, která neměla (a již asi ani mít nebude) ve městě pod Ještědem i celém regionu obdobu, však věděl málokdo, snad jen historici a několik nadšenců.
Když v květnu 1906 byla zahájena na nedávno vybudovaném výstavišti v ohromném areálu nad novou libereckou přehradou výstava, nikdo netušil, že tato významná akce nebude již nikdy mít své následovatele. Z dokumentů, obrazů i fotografií lze jen tušit, jak obrovský rozsah měla. Během jednoho roku byly vybudovány desítky pavilónů leckdy opravdu ohromných rozměrů, které nabízely přehlídku průmyslu, řemesel, škol, umění, zemědělství a všech myslitelných oblastí souvisejících s tzv. Německými Čechy s převažujícím německy hovořícím obyvatelstvem (Liberec však byl součástí Rakouska-Uherska). Výstavu dokonce navštívil i císař František Josef I.

Speciální pavilón byl věnován umění (zejména sbírkám věnovaným místním mecenášem a textilním baronem Heinrichem Liebigem) a Liberci. Návštěvníci byli překvapování i řadou nevídaných atrakcí – např. skluzavkou, na které se spouštěli na loďkách z kopce do přehrady, výlety balónem, umělým pohořím s horskou chatou nebo naopak projížďkami na velbloudech provozovaných nefalšovanými Súdánci. Výstaviště bylo tak rozsáhlé, že bylo nemyslitelné jej za jeden den prohlédnout, většinou si návštěvníci kupovali permanentky, aby se opakovaně mohli vracet.

Výstava 1906 byla reakcí na narůstající národnostní neshody Čechů a Němců, reakcí na Jubilejní zemskou výstavu v Praze v roce 1891, které se Němci odmítli zúčastnit. Konala se od května do října 1906, navštívilo ji více než 1,2 milionu návštěvníků. Tento výsledek organizátory však nebyl považován za úspěch (očekávali, že návštěvnost předčí Jubilejní pražskou výstavu, jejíž návštěvnost dosáhla 2,5 miliónu). Termín také nebyl vhodně zvolen, ve stejném roce pořádalo několik obdobných výstav i blízké Sasko. Nesporným přínosem však bylo v jejím průběhu slavnostní položení základního kamene prvního hotelu na Ještědu a výstavba nové čtvrti na ploše bývalého výstaviště. Z téměř dvou stovek výstavních objektů se dodnes dochovaly pouze tři.

Výstava 1906 v Oblastní galerii i Severočeském muzeu rekonstruuje historické souvislosti, zákulisí vzniku a podobu výstavy, naleznete plány i fotografie výstaviště a nejvýznamnějších pavilónů, některé vystavované exponáty, dobové pohlednice, vstupenky, výstavní noviny i mnoho dalších zajímavých informací.
V Oblastní galerii se můžete potěšit zejména výtvarnými díly věnovanými mecenášem Liebigem, absolvovat virtuální a interaktivní prohlídku výstavou na velkoformátové plazmové obrazovce.
Ve dvou výstavních sálech Severočeského muzea je výstava z roku 1906 prezentována z pohledu historických souvislostí, architektury výstaviště. Budete mít pocit, že cestujete časem a přenesli jste se do počátku 20. století, atmosféru dokresluje i dobová móda a přesná kopie zařízení výstavního sálu muzea v době návštěvy výstavy císaře Františka Josefa I. Projdete se i soukenickou světnicí či si vyposlechnete hymnu výstavy, které byla pro ni speciálně zkomponována.

Záměrem organizátorů současné výstavy bylo zanechat v návštěvnících dojem z doby před sto lety, přijďte se přesvědčit, že cestování v čase je možné a že se jejich záměr podařil. Vstupenka je společná pro galerii i muzeum (80Kč), výstava ještě trvá do 18. 9. 2016.

Sdílejte
Check icon Error icon