Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR: Za tlustou čáru, kterou si vymezil sám Milan Kundera, jde nová jedinečná publikace. Tou je kniha Za poetikou Milana Kundery, autora Jakuba Češky. Publikace je výjimečná mimo jiné tím, že jde o první komplexní pojednání tvůrčích postupů celého díla MilanaKundery. Dílo vychází vnakladatelství HOST. Monografie je grantovým výstupem (GA ČR), jehož nositelem byla Fakulta humanitních studií UK, která se na vydání knihy též finančně podílela.
Publikace Za poetikou Milana Kundery, má podtitul Od básnických počátků k poslednímu románu Slavnost bezvýznamnosti. Podstatně se odlišuje od dosud vydaných monografií, které se Kunderovi věnují. Mimo jiné tím, že klade důraz i na Kunderovu ranou tvorbu, bez níž nelze důsledně porozumět jeho tvorbě vrcholné. Při interpretaci díla Milana Kundery totiž bývá zvykem omezovat se pouze na románovou a zralou esejistickou tvorbu. Toto omezení vychází také z Kunderova vlastního pojetí díla, v němž dělá za ranou tvorbou, zejména básnickou a esejistickou, tlustou čáru. Autor publikace – Jakub Češka oproti tomu klade důraz též na Kunderova raná díla, bez nichž nelze důsledně porozumět jeho vrcholné tvorbě.
Nový a nečekaný obraz Kundery
Monografie systematicky mapuje užité umělecké prostředky, jejich autorskou konceptualizaci či vývoj. Ve hře Majitelé klíčů Češka rozkrývá specifický typ snového jednání, které je pro celou Kunderovu tvorbu zásadní. Detailně analyzuje básně ze sbírky Monology, které představují imaginativní těžiště, střed, a snad i srdce autorské poetiky. Pokud přiložíme obraz raného Kunderova díla na obraz jeho zralé tvorby, rozezní se pro nás nově, plně a nečekaně.
O autorovi: doc. Jakub Češka je Garantem studijního programu Elektronická kultura a sémiotika na FHS UK. Věnuje se interpretaci prózy (např. Milana Kundery, Bohumila Hrabala či Karla Čapka) a literární teorii, v níž hledá a nachází osobitá východiska. Publikoval desítky studií a několik monografií: mimo jiné analýzu díla Milana Kundery (Království motivů, 2005) či interpretaci jedné z ikon francouzské naratologie Rolanda Barthese (Zotročený mýtus: Roland Barthes, 2010). Vydal analýzu klíčových děl Bohumila Hrabala (Bohumil Hrabal — autor v množném čísle).
O studijním oboru Elektronická kultura a sémiotika FHS UK (EKS): Zaměření pracoviště vyrůstá z tradice humanitní vzdělanosti – fenoménům současnosti totiž nelze rozumět bez porozumění tradičním pojetím. Tím se zároveň program liší od podobných magisterských programů. Studijní program je postaven na komplementárním přístupu k analýze mediálního sdělení, který je zakotven na jedné straně v tradičním uchopení komunikace, na straně druhé v moderních přístupech k reflexi nových médií a mediálního sdělení.