
Projevy tradiční lidové kultury jsou součástí života Středočeského kraje. Lidové obřady, obyčeje, zvyky, hudba a tanec, lidová slovesnost, řemeslná a umělecká výroba, rozličné technologické postupy a dovednosti se utvářely celá staletí. Mnoho těchto projevů není ve středních Čechách dosud dostatečně zdokumentováno a řadě z těchto kulturních tradic a hodnot hrozí zánik. Proto Zastupitelstvo kraje schválilo v prosinci 2015 Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu ve Středočeském kraji na období 2015 – 2018. Jedním z těchto opatření v koncepci je právě tvorba Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury.
Mezi tradiční českou kulturu, kterou Středočeský kraj podporuje, patří i „dechovka“.
Rada Středočeského kraje na pondělním zasedání podpořila uzavření veřejnoprávní smlouvy s Národním informačním a poradenským střediskem pro kulturu, která zahrnuje kromě záštity hejtmana i finanční podporu kraje Mezinárodní konferenci Světové asociace symfonických dechových orchestrů a souborů (WASBE). „Pořádání konference je bráno jako jedinečné představení České republiky, a tedy i našeho kraje, na mezinárodním fóru. Jde také o navázání na tradici světového fenoménu – české koncertní dechové hudby – a podporu mladé generace, neprofesionálního umění, dechových orchestrů, základních uměleckých škol a konzervatoří,“ vysvětlil hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Konference se uskuteční letos 8 – 12. července při příležitosti 700 let od narození Karla IV., 100 let od úmrtí hudebního skladatele Julia Fučíka a 20 let od úmrtí skladatele, dirigenta a hudebního pedagoga Václava Nelhýbla. Loni v červenci se mezinárodní kongres WASBE konal v San José v Kalifornii. „Hlavní mimopražské pódium bude v zahradách kutnohorské jezuitské koleje, další místa jsou spojena s Antonínem Dvořákem. Na akci vystoupí až tisícovka umělců a konference se zúčastní 4 000 delegátů a hostů,“ dodal radní Štefek s tím, že smlouvu musí ještě schválit krajští zastupitelé.