PRAHA: Na svém dnešním zasedání (19. 10.) přijala vláda návrh Programu podpory filmového průmyslu předložený Ministerstvem kultury ČR. Program řeší propad realizované filmové produkce v České republice, který nastal nejen v důsledku globální ekonomické krize, ale také v souvislosti se zavedením podobných opatření v okolních zemích. Podobné programy podpory totiž existují již v mnoha členských státech Evropské unie.
MK v průběhu následujícího měsíce ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže vypracuje notifikaci Programu u Evropské komise.
Pokud bude notifikace přijata, pak by měl být Program spuštěn v lednu 2010.
Vzhledem k tomu, že Evropská unie udělila podporám filmovému průmyslu výjimku ze zákazu veřejných podpor (za podmínky notifikace), objevilo se v průběhu uplynulých pěti let jak v členských státech EU, tak v dalších státech světa, velké množství systémů pobídek zaměřených na podporu filmového průmyslu. Po splnění všech podmínek Programu bude investor oprávněn požádat o vrácení až 20 % některých utracených nákladů, které zaplatil svými vlastními finančními prostředky.
Základem pro vyplacení dotace podle předkládaného Programu je schválení projektu Radou programu. Jelikož předkládaný Program podpory filmového průmyslu je v režimu zákona o rozpočtových pravidlech, je podpora udělována formou dotace. Všechny filmy musí v souladu s pravidly Komise (ES) projít kulturním testem, což zaručuje, že podpořený film bude mít určité kulturní kvality se vztahem k evropské kultuře.
Systém Programu má za cíl motivovat zahraniční i domácí filmové produkce k realizaci svých záměrů a tedy i investování prostředků na území ČR. Jedná se o opatření, které zajistí zakázky firmám v souvisejících službách i ve výrobě a vytvoří nová pracovní místa. MK ČR například předpokládá, že po zavedení pobídek filmovému průmyslu dojde k navýšení počtu pracovních míst o 1 500 ve filmových profesích (např. kameramani, střihači, kostymérky, osvětlovači aj.) a dalších cca. 2 500 pracovních míst pro kompars a herce, nepřímo (v oblastech jako stavebnictví, ubytování, stravování apod.) lze navíc očekávat vytváření dalších několika tisíc pracovních pozic.
Alarmující stav českého filmového průmyslu vyžaduje urychlené řešení situace podpory tohoto tradičního odvětví české ekonomiky a kultury. Vývoj objemu filmové produkce v České republice v letech 2002 – 2008 byl poznamenán prudkým poklesem objemu zahraničních filmových produkcí. V roce 2004 v České republice dochází k meziročnímu poklesu celkové produkce o 47 %, který byl způsoben především snížením objemu zahraničních produkcí o 70 %. V roce 2008 došlo k dalšímu dramatickému meziročnímu propadu zahraniční filmové výroby o 66 %, která se tak poprvé od roku 1992 stala objemově nejnižší složkou filmové produkce v České republice.