Navigace

Vinařská obec Dolní Bojanovice oplývá bohatostí kultury

21. 6. 2016
Milan Turek

Písnička a melodie zní na každém kroku, udivuje architektura upravených domů, ještě více vinných sklepů. Spodivem jsou obdivuhodné kroje, stále udržované a nošené. Památky vzorně udržované a navštěvované kostely. Zachovávané tradiční církevní svátky, kulturnípředstavení, činoherníci a všude plno zpěváků a muzikantů. To vše orámované vzorně udržovanými vinohrady a obdělanými poli. Obce vyšňořené zahrádkami, ovocnými sady a množstvím drobných památek. Těžko popsat oblast Hodonínska a Břeclavska – Moravské Slovácko.

Udržování křesťanských tradic pomohlo Litevcům a Lužickým Srbům přežít krutá období, v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku navíc vytvořit  komunitu neuvěřitelně bohaté kultury.  Není divu, že víra a víno byly ideou třídenních oslav osmi set dvaceti let existence obce v prvních dnech června.
Upracovanou dlaní pohladil pán Bůh krajinu mezi Moravou a Dyjí a z roviny vytvořil nerovný povrch s četnými stráněmi, sklánějícími se ke slunci. Možná netušil, že zrovna tady poroste nádherná rostlina, která lidu dá touhu po životě plném krás. Moravské Slovácko, přimknuté k řece Moravě, oblast tří desítek obcí, kde životní mízou je víno a duch křesťanství. Víno a víra plodí zde z tradic kulturní život, kterému nemohou konkurovat ani slavná města.

Úrodnou zem charakterizují místní úslovím, že když zasadí motyku, vyroste vinohrad. V třítisícové obci Dolních Bojanovicích jsou snad všichni vinaři, i když nemají vinohrad, určitě v domácnosti je vždy dostatek vína. Chlapi vodu nebo limonádu nikdy nepijí, zato víno se pije od rána do večera. Zázrakem je ho vždy dostatek, jak v Káni Galilejské. Dolní Bojanovice jsou známou obcí kvalitního ryzlinku. Suché voňavé víno si oblíbil i císař Franz Josef II. a do vinných sklepů si kočárem rád zajel.

Kdo by nevěřil tomu, že z Bojanovského kostela vedla tajná chodba do Čejkovic a jednou prý v průběhu mše zahrochtalo za oltářem prasátko, které se zaběhlo do podzemí a objevilo se až v Bojanovicích. Starší občané tvrdí, že sklepy Zádruhy pamatují i třicetiletou válku, z původních sklepů měla vést chodba až kamsi pod Pálavu. Zádruha bylo na Moravě první vinařské družstvo, založené v prvních létech dvacátého století.  Bojanovice byly místem, kde se založil časopis Malovaný kraj. Dějinami šly i osobnosti významné a především jen obyčejní lidé, z jejichž odkazu dědina vytváří neuvěřitelně bohatou kulturu podnes. Po celá staletí jsou zde víno a víra,  vinaři a věřící spjati jako tělo a duše.

Především o  hodech a všelijakých oslavách tady nosí mládež kroje, ty pořád někdo vyšívá a šije.  Mladí přebírají i štafetu pěstování vína a rádi se ve sklepě pochlubí, vedle stařečkového mají své nádobí a víno.  Vedle pamětníků, rodáků a přátel Dolních Bojanovic předvedla své umění mládež v řadě pořadů, které byly součástí oslav III. sjezdu k výročí existence Bojanovic. Do obce přijel biskup Petr Esterka až z Ameriky, přítelkyně starostky z Anglie, ale také dva starší občané z lužicko srbské obce Dreikretscham. Z celého okolí pak lidé jen proto, aby se pozdravili, poslechli písničky, pokoštovali bohem požehnaný mok, prohlédli si velkolepou výstavu a podali si ruku s těmi, které dlouho neviděli.
A nejedny oči slzely, když se ozývalo „tož, pote pokoštovat“.

 

Sdílejte
Check icon Error icon