Při procházce po areálu skanzenu, který se rozkládá na téměř 30 ha plochy, očekává hosty spousta zajímavého.
Hned v prvním statku předvedou hosté z Plzeňského kraje umělecké zdobení velikonočních vajíček a pletení pomlázek. Barevná ozdobená vajíčka patří tradičně k velikonočním svátkům a symbolizují nový život. Paní Alena Mrázková již 10 let zdobí slepičí a husí vejce voskovými reliéfy. K tomu používá speciálně seříznutá holubí nebo husí pírka, voskové pastelky a tekuté barvy na vajíčka. Velice dekorativní technika madeirování vzniká perforováním vzorku dírek do voskem ozdobeného vajíčka. Ten se pak podobá madeirové krajce. V Bavorsku téměř neznámý velikonoční zvyk je tzv. velikonoční koledování s pomlázkou. Symbolické vyšlehání má přinést plodnost, zdraví a dodat novou sílu. Pavel Koželoušek ovládá pletení pomlázek a hosté mu při práci mohou přihlížet.
Malé návštěvníky skanzenu bude od 13 hodin očekávat pekařská akce. Z čerstvého těsta budou mít děti příležitost tvarovat velikonoční zajíce, slepičky a jarní sluníčka, která se následně upečou.
V nabídce budou také staré dětské hry. Jak se střílí lukem nebo soutěžení při běhu s vajíčkem, to vše si mohou vyzkoušet. Při hezkém počasí bude mimoto v provozu také historická kuželkárna.
Ve statku Schallerhof bude náš muzejní pekař pan Paulus péct oblíbený muzejní chléb a velikonoční pečivo podle starých receptů
Pro ty, kteří se chtějí dozvědět víc o historických budovách a kulturní krajině, budou na Velikonoční pondělí k dispozici průvodci. Ve 13 a v 15 hodin se budou konat bezplatné prohlídky skanzenu v němčině.
Návštěvu Hornofalckého skanzenu mohou hosté příjemně zakončit v muzejním hostinci u dobrého bavorského piva a místních specialit.
Veškeré informace jsou k dočtení na www.freilandmuseum.org