Benjamin Righetti je titulárním varhaníkem v gotickém chrámu sv. Františka v Lausanne. Mimo to pravidelně koncertuje, nahrává a vyučuje na Hudební univerzitě v Lausanne. Na programu jeho recitálu je Charles-Marie Widor se svou Románskou varhanní symfonií a Maurice Duruflé.
Unikátní varhany ve Smetanově síni pocházejí z roku 1912, na výrobě se podílela firma Jan Tuček z Kutné Hory a německá firma Heinrich Voit a synové z Durlachu u Karlsruhe. Varhany mají tři manuály, 72 rejstříků a přes 4000 píšťal. Zajímavostí je, že byly navrženy tak, aby varhaník mohl sedět kdekoli na pódiu, tedy s atypickým pojízdným elektrickým hracím stolem.
Cyklus recitálů FOK pořádá ve spolupráci se společností Obecní dům, a. s. Záměrem pořadatelů je nejen poskytnout mimořádné zážitky pražskému publiku, ale také obnovit pravidelné využívání tohoto vzácného nástroje.
Slovo dramaturga Martina Rudovského
Na svatého Václava se do Smetanovy síně nastěhují hned tři varhaníci. Fyzicky titulární varhaník gotického chrámu Svatého Františka v Lausanne a jeden z nejzajímavějších hráčů našeho času Benjamin Righetti. Svým dílem velikáni, na jejichž ramenou švýcarský rodák stojí; zazní monumentální Desátá „románská“ varhanní symfonie Charlese-Marii Widora, který přes šedesát let vládl kůru v legendárním pařížském kostele Saint-Sulpice. Rovněž Maurice Duruflé působil na své kruchtě velmi dlouho, přičemž z hlediska varhanního jde o klíčové místo Paříže, vždyť kostel St-Étienne-du-Mont má nejstarší varhanní skříň ve městě.
VARHANNÍ RECITÁL
28. 9. 2019 od 11:00, Smetanova síň, Obecní dům
CHARLES-MARIE WIDOR
Románská symfonie pro varhany op. 73
MAURICE DURUFLÉ
Suita op. 5
Benjamin RIGHETTI | varhany
Vstupenky a více informací: https://www.fok.cz/cs/varhanni-recital-1