Navigace

Ve fundusu „krojovanek“ je dobové oblečení, šátky i výšivky

1. 6. 2016
luk

BOHUMÍN:Pět let působí tvůrčí ženy z vlastivědně-etnografického klubu pod křídly spolku Maryška, kde pracují na obnově tradice Bohumínského kroje. Na počátku jejich snahy byla také výzva spojená s dobovým textilem a oblečením. Dnes už je materiálu tolik, že musely přistoupit kinventarizacia přesnémusoupisu věcí.Při inventarizaci prochází rukama členek každý kus látky, každý doplněk nebo rovnou celý kus oblečení.

Položka v seznamu dostává inventarizační číslo a popis věci, včetně uvedení jména dárce. Cílem původní výzvy bylo shromáždit materiál, který by mohl posloužit k restaurování Bohumínského kroje nebo zmapování života a oblékání na přelomu 19. a 20. století.

„Mravenčí práce nám zabírá hodiny. Vytáhly jsme ze skladových prostor všechny krabice, které se nám za těch pět let nahromadily. Uložily jsme do nich desítky kusů oblečení, látek a doplňků, až jsme nevěřily vlastním očím, co všechno už lidé darovali,“ sdělila Alena Krobotová, vedoucí vlastivědně-etnografické skupiny.

„K vůbec prvním věnovaným odkazům patří síťovaný přehoz paní Daniely Kempné z Kopytova, starý skoro sto let,“ říká historička a muzeoložka Anna Vrábliková, členka skupiny, a dodává: „Krabice s dečkami, výšivkami a textilem v minulých letech přišly z celé republiky, takto se s námi spojila například paní Anna Pospíšilová z Kolína.“ Dárcům členky doporučují, aby se s nimi před zasláním věcí zkontaktovali a vyjasnili vše potřebné.

Bohumínský spolek Maryška

Bližší informace poskytne p. Kamila Smigová, tel. 776 577 722

Sdílejte
Check icon Error icon