Navigace

Vánoční přednáška o obřadních textiliích

1. 12. 2015
Pro Kulturu
TELČ: Oděvy a textilie během církevního roku, „co a jak se nosilo od gotiky k baroku“ je název vánoční přednášky, kterou připravili telčští památkáři na středu 9. prosince od 18 hodin v sídle svého pracoviště (Lannerův dům, Hradecká 6, Telč).

Hlavním tématem bude historický textil, symbolika barev a různé druhy vyšívacích technik. V závěru přednášky si mohou zájemci pod vedením lektorky vyzkoušet zhotovení jednoduché plastické výšivky pomocí jehel a zlatých či stříbrných nití.

//„Blíže se podíváme na nádherné obřadní textilie užívané během významných církevních svátků, období adventu a Vánoc nevyjímaje. Prohlédneme si kasule ze zámků v Telči a Náměšti nad Oslavou,“// slibuje ředitelka územního odborného pracoviště NPÚ v Telči PhDr. Martina Indrová.

Kasule – slavnostní liturgické roucho, obecně zvané ornát, je svrchní nejzdobnější částí oděvu katolických kněží, je určena k vykonávání bohoslužebných obřadů. Liší se od jejich běžně užívaných oděvů, má ustálenou podobu a symboliku. Upozorňuje okolí na právě probíhající náboženský obřad, a vyzdvihuje tak jeho výjimečnost.

Vedle základní terminologie, symboliky barev a motivů, různých druhů vyšívacích technik včetně nejnáročnější techniky zvané malba jehlou budou rovněž představeny používané materiály, jakými byly hedvábí, samet, brokát, zlaté a stříbrné dracouny a další doplňky. Přesto, že obřadní textilie přispívaly především k dokreslení atmosféry slavnostních okamžiků církevního roku, podléhaly i ony určitým „módním trendům“ v návaznosti na běžný oděv světský. Díky své specifické funkci však nebyly vyřazeny z dalšího nošení poté, co určitý vzor či vyšívací technika vyšly z módy. Obřadní textilie dnes často představují vůbec nejstarší dochované oděvní památky a jsou pro nás cenným dokladem vývoje oděvní kultury minulých století.
Po přednášce bude možné vyzkoušet si zhotovení jednoduché plastické výšivky pomocí jehel a zlatých či stříbrných nití pod vedením lektorky Mgr. Jitky Petřekové (metodické centrum pro vzdělávání v Telči).
Vstupné dobrovolné. Na vánoční přednášce nebude chybět vánoční punč a vánočka.

Krátce o přednášející
Mgr. Andrea Husseiniová je od roku 2007 kurátorkou Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně se zaměřením na sbírku keramiky a porcelánu. Odbornému zpracování liturgických textilií se věnuje již více jak deset let. Připravila několik samostatných výstavních prezentací, odborných článků i přednášek s cílem přiblížit publiku fascinující krásu slavnostních oděvů minulých staletí.

***
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Telči, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Kraji Vysočina poslání odborné instituce památkové péče dané zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Telči také zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu, vydává sborník Památky Vysočiny, organizuje cyklus přednášek Rodinné stříbro – Památky kolem nás a provádí archeologické průzkumy.
Od 1. ledna 2015 působí při ÚOP v Telči Metodické centrum pro vzdělávání, které se zaměřuje na tvorbu edukačních programů a vzdělávání v památkové péči. Další informace najdete na www.npu-telc.cz.

Kontakt:
Ilona Ampapová, prezentace a práce s veřejností, NPÚ ÚOP Telč, 724 663 511, e-mail: ampapova.ilona@npu.cz

Sdílejte
Check icon Error icon