Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
BRNO: Mezinárodní týden proti militarizaci mládeže se koná od 23. do 29. listopadu. Cílem je zvýšit povědomí o způsobech podněcování násilí a šíření vztahu k militarismu mezi mladými lidmi. Jde o jednotnou snahu antimilitaristických skupin mezinárodní sítě War Resisters’ International vyvolat diskuzi o tom, jak násilí předcházet. V Česku akce pořádá nezisková organizace NESEHNUTÍ. V Brně proběhne promítání filmu a diskuze o militarizaci mládeže v České republice a na Slovensku.
Akce probíhá 28. 11. 2019
Armáda České republiky se snaží udržet přízeň veřejnosti a zároveň vytvořit v mladých lidech pozitivní vztah k militarismu, například prostřednictvím účasti na dětských dnech nebo prezentacemi armády ve školách.
„Účast v ozbrojeném konfliktu je na veřejných akcích i ve školách prezentována jako zábava, to ale může vést k tomu, že už nepřemýšlíme o tom, že konflikty lze řešit také mírovou cestou. Na ozbrojených konfliktech není nic zábavného. Mají závažné dopady na život civilního obyvatelstva i na zapojené vojáky a vojačky. Jde nám o to, aby se ve vzdělávání mluvilo více o tom, jaký vliv na nás konflikty mají a jak je lze řešit bez použití násilí. Jedině tak můžeme vytvářet mírovou společnost. I proto jsme pro letošní ročník použili hashtag #válkaneníhra,“ přibližuje motivace k organizování Mezinárodního týdne proti militarizaci mládeže v Česku Hana Zoor Svačinková z NESEHNUTÍ.
V rámci Mezinárodního týdne proti militarizaci mládeže pořádá antimilitaristická skupina Odzbrojovka
z NESEHNUTÍ diskuze a promítáním filmu Až přijde válka v Brně 28. Listopadu. Ten ukazuje militarizaci mládeže v souvislosti s existencí domobran mladých lidí na Slovensku. Brněnské diskuze se zúčastní novinářka Deníku Referendum Fatima Rahimi a politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Ľubomír Zvada.