Příběhy obyčejných lidí z generace X, kteří se marně domáhají včerejších jistot. To je téma svérázné grotesky. Hlavní hrdinové měli kdysi image rebelů, postupně ale ztratili svoji výjimečnost a dnes už působí spíš směšně. Neúspěšně se snaží držet krok s dobou. Přijde jim složitá, a tak se snaží vytvořit si vlastní svět. „Sledujeme jejich marné pachtění se po opětovném nastolení ´normálního´ řádu světa,“ popisují tvůrci v anotaci k inscenaci.
Námětem jsou generační rozdíly, izolace a neustálé opakování vlastních postojů. Slovo burgán je v nářečí výrazem pro krmnou řepu. Kdo ji jedl, věděl údajně něco o životě a mohl poučovat mládež. Zestárlé Husákovy děti už v inscenaci ale ani nepoučují. Jen zbytečně hledají včerejší den. „Inspirací nám bylo několik významných chytroprdů, kteří rozdávali během pandemie covid-19 své nevyžádané rozumy,“ přiznává Tomáš Procházka, zakladatel souboru Handa Gote, umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře, loutkář, pedagog pražské DAMU, hudebník a dvojnásobný držitel hudební ceny Vinyla.
Burgán není klasickou činohrou, ale spíš alternativním divadlem. Je v něm méně dialogů, zato hodně gest a pohybů. Ze starých kazeťáků zní písničky. Každý prvek představení je pečlivě promyšlený a navzájem propojený, což divákům umožňuje ponořit se do atmosféry inscenace a prožít ji naplno.
Právě to je pro soubor Handa Gote typické. Experimentuje se zvukem, obrazem, multimédii i výtvarnými artefakty. “Originálně reflektuje problémy společnosti a přináší divadlo překračující radikálně hranice žánrů i uměleckých období a hnutí,“ upozorňuje Procházka.
Burgán je v programu trutnovského Uffa ve čtvrtek 22. února od 19 hodin. Vstupenky je stále možné koupit v Inforecepci Uffo nebo na webu www.uffo.cz.