Autorem výstavy je ředitel obecně prospěšné společnosti Montanregion Erzgebirge Michal Urban, který se podílel také na přípravě žádosti o zápis Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO. „Není žádný jiný region na světě, který by se zasloužil o rozvoj rudního hornictví a hutnictví tolik jako Krušné hory, což lze doložit prostřednictvím stovek hmotných i nehmotných památek, jež se v českém a saském Krušnohoří z jeho dlouhé hornické historie dochovaly,“ uvedl.
V Senátu je k vidění výstava o světovém dědictví Krušných hor
24. 6. 2019
PRAHA/KARLOVARSKÝ KRAJ: Mytologická chodba Valdštejnského paláce hostí výstavu „Hornický region Krušné hory na cestě mezi památky světového dědictví UNESCO“. Expozice na deseti panelech a v sedmi vitrínách shrnuje důvody, proč by Krušné hor yna české i německé straně měly stanout po boku takových památek, jako jsou egyptské pyramidy, Velká čínská zeď čihistorické centrum Prahy.
Jestli se Krušné hory skutečně památkou UNESCO stanou, se rozhodne na počátku července na 43. zasedání Výboru světového dědictví v ázerbájdžánském Baku.
„Příprava žádosti o zápis Krušných hor na Seznam světového dědictví probíhala od začátku v úzké spolupráci se saskou stranou a lze očekávat, že po uznání světové jedinečnosti Krušných hor by tato spolupráce měla dále narůstat, a to zvláště v oblasti infrastruktury pro rozvoj cestovního ruchu,“ řekl místopředseda Senátu a starosta Božího Daru Jan Horník, který nad výstavou převzal záštitu. „Už dnes zájem turistů o Krušné hory rychle stoupá, a pokud se ocitnou na prestižním seznamu UNESCO, bude to impuls k dalšímu nárůstu, na což je třeba se dobře připravit,“ dodal. Také na území Božího Daru se nachází několik významných hornických památek, které jsou součástí nominační žádosti.
Výstava by měla rovněž přilákat do Krušných hor návštěvníky, kteří zatím směřovali do jiných částí republiky „Výstavu navštíví až 50 tisíc lidí, což je pro nás perfektní způsob, jak pozvat návštěvníky do našeho kraje. Expozice určitě zaujme, přesvědčily mě o tom například překvapené reakce kurátorek, které netušily, jak moc Krušné hory nabízejí ve srovnání s Krkonošemi a Šumavou,“ vysvětlil uvolněný zastupitel Karlovarského kraje Vojtěch Franta, který se účastnil slavnostní vernisáže.
Výstava Krušné hory na cestě mezi památky světového dědictví UNESCO je veřejnosti přístupná až do 1. září o víkendech a státních svátcích od 10 do 18 hodin.
Vstup zdarma.