V souvislosti s návrhem Spolku a přátel Semil na přejmenování střední části Nádražní ulice v Semilech-Podmoklicích na náměstí Pavla Tigrida, které odsouhlasilo Zastupitelstvo města Semily, dojde zároveň k přejmenování ulice Nádražní, která na budoucí Tigridovo náměstí navazuje. Spolek rodáků navrhl přejmenovat tuto část ulice jako ulici Na Mýtě, a to v souvislosti s vybíráním mýta (mostného) v 19. století při přechodu po mostě z Podmoklic do Semil. Nově vznikající ulice v lokalitě za sídlem Policie pak dle návrhu Spolku ponese jméno po významném semilském rodákovi a čestném občanu města, panu Václavu Votočkovi.
Kdo byl Václav Votoček …
Václav Votoček (25. 9. 1927 v Semilech – 13. 10. 2006 v Jilemnici) pracoval většinu života v n. p. Kolora Semily jako účetní, vedoucí statistiky a nakonec jako vedoucí výpočetního střediska. Od mládí se zajímal o historii, regionální dějiny, minulost svého rodného města a textilního průmyslu. Studium literatury a archivních pramenů doplňoval vzpomínkami pamětníků. Vedle desítek odborných studií publikoval řadu populárních knih, jako např. „Čtyřicet pět let Lidové školy umění v Semilech“ (1984), „Čtvrtstoletí s výpočetní technikou (1986), „Čtyřicet let mírového rozvoje města Semil (1986), „25 let Filmového klubu v Semilech (1989), „Učňovské školství v Semilech. 1884-1994“ (1994), „Semily – literární procházka (1997). „Průvodce historií turistiky na Semilsku“ (1998), „Pohled do minulosti školství v Semilech (2002). Nejvíce si cenil monografie „Místní a pomístní jména v Semilech (2002), jež ho stála hodně času a sil. Důvěrnou znalost Semil osvědčil v publikacích „Semily ve staré fotografii (2001) a „Vyvrácené kořeny (2002). Významně se podílel na encyklopedii „Stalo se na severu Čech 1900 – 2000‘, na „Místopisu českého amatérského divadla (2001-2002) a „Vývoj podnikání na Jilemnicku, Semilsku a Turnovsku (2004). V letech 1988- 2001 vzorně vedl bez přestávky kroniku města Semil. Žil kulturou, propagoval fotografii, doprovázel na zájezdech Jizerku. Bydlel v ulici Nad Špejcharem čp. 581, tedy poblíž dosud bezejmenné ulice.
Mgr. Miloš Plachta, Spolek rodáků a přátel Semil: „Zastupitelstvo města Semil udělilo Václavu Votočkovi 1. 8. 2002 svou nejvyšší poctu – čestné občanství za jeho „celoživotní působení ve prospěch semilské kultury, bohatou badatelskou a publikační činnost, jež významně obohatila historický obraz Semil a Semilská, jakož i za pečlivé a pravdivé vedení městské kroniky vletech 1988 až 2001“. Výbor Spolku rodáků a přátel Semil je přesvědčen, že si pro uchování trvalé památky V. Votoček zaslouží, aby po něm byla pojmenována významná část veřejného prostoru.“
Lena Mlejnková, starostka města Semily: „Je pro nás velikou ctí, že můžeme pojmenovat nově vznikající ulici i nové náměstí po takových osobnostech, jakými bezesporu byli Václav Votoček a Pavel Tigrid. U příležitosti 100. výročí narození pavla Tigrida plánujeme v měsíci říjnu tohoto roku ve spolupráci se Spolkem rodáků a přátel Semil, Ústavem pro studium totalitních režimů, Státním oblastním archivu v Litoměřicích – Státním okresním archivem Semily, Muzeem a Pojizerskou galerií Semily, p. o., Městskou knihovnou Semily, p.o., Kulturním centrrm Golf Semily, p.o. a Gymnáziem Ivana Olbrachta, Semily, p.o Dny Pavla Tigrida, v rámci kterých si tuto osobnost připomeneme prostřednictvím přednášek, výstav, koncertů, ale i díky filmovým či rozhlasovým materiálům.“
Zdroj: Semilské noviny