OLEJOMALBY REGIONÁLNÍCH VÝTVARNÍKŮ/ III. výstavní místnost, do 28. 8.
Výstava umělců v důchodovém věku, vystupující pod názvem ARTIME, kteří naplnili svůj volný čas uměním. Název ARTIME je poselstvím, že čas věnovaný tvorbě je nejblahodárnějším stavem pro výrazové prostředky vlastní duše. Svobodné vyjádření dříve narozených výtvarníků je ukázkou životního a uměleckého kumštu bez akademických titulů. ARTIME spolupracuje více než 10 let. Počátkem společné tvorby byla studia olejomalby na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Inspirací jejich tvorby je nejen obdiv k dílům klasických mistrů, ale především potřeba zachytit krásy přírody.
Vystavující: Josefína Balonová, Marie Filgasová, Eva Komínková, Oldřich Poulíček, Marie Sabau, Zdena Tvrdíková, Zdena Urbanová a Jitka Veselá.
Vstup zdarma
RUDOLF JAKUBEK (1902-1968) – Grafiky a kresby/ I. a II. výstavní místnost,
do 9. 9.
Grafik, kreslíř a pedagog Rudolf Jakubek je osobnost německo-české grafiky 20. a 30. let 20. století, jehož tvorba nebyla doposud patřičně doceněna. Absolvent grafického ateliéru Augusta Brömseho (1873-1925) patří k expresivním realistům, který nutkavá obsahová sdělení umocňoval dokonalým zvládnutím grafického řemesla, jenž se opíralo nejen o práce svého učitele, ale také o manýru rembrantovského ladění. Výběr grafik a kreseb z velkého souboru Regionálního muzea v Teplicích představí první větší prezentaci Jakubkovy tvorby. Do teplických muzejních sbírek se jeho grafické listy a kresby dostaly již po roce 1934. Tehdy zahájil v Teplicích pedagogickou činnost a působení ve výtvarné sekci teplické Muzejní společnosti. Kromě portrétů představí výstava Jakubkova „životní“ témata, k nimž se opakovaně vracel. Vybíral si biblické, mytologické a pohádkové příběhy i literární a divadelní díla většinou popisující existenciální souboj jedince s traumatickou skutečností. Obraz děje stavěl Jakubek na teatrální scéně nabité dynamikou a neklidem vyvolanými dominantními postavami s excelentně zvládnutou anatomií a pitvořivými obličeji. Kromě grafiky představí výstava také soubor Jakubkových kreseb věnovaných živočišným erotickým hrátkám Satyrů, který zapadá do jeho obliby vyhledávání kontraverzních námětů.
NOMÁDI EVROPY – Příběh slovenského drátenictví/ Jízdárna, do 23. 9.
Výstava představuje, jak se z obživy chudých slovenských kočovných dráteníků „NOMÁDŮ“, stalo v naší době jedno z nejobdivuhodnějších výtvarných umění. Drát a svérázné technologické postupy jeho současného ručního zpracování, v sobě ukrývají překvapivý tvůrčí potenciál a pozoruhodné výrazové možnosti. Málokoho by před návštěvou výstavy napadlo, že z drátu lze vymodelovat parník, dámské šaty, boty, letadlo, krokodýla, lokomotivu nebo zdařilé modely nejrůznějších druhů ptáků, mořských živočichů a hmyzu, ale i skutečná umělecká díla, která by řada z nás ráda vlastnila. Je na co se nekonečně dlouho dívat a i pro Vás bude výstava překvapivým objevem a inspirací.
Více informací na http://www.muzeum-Teplice.cz