Navigace

V Mnichově ocenili mistrovství Ondřeje Strnadela

14. 3. 2018
Tereza Lišková

MNICHOV: Sklářský mistr a výtvarník Ondřej Strnadel uspěl v Mnichově se svými matnými ručně foukanými objekty. Na mezinárodním veletrhu Handwerk Messe převzal v neděli 11. března 2018 Bavorskou státní cenu. Porota, která hodnotila účastníky výběrové sekce MEISTER DER MODERNE, ocenila zejména jeho schopnost posouvat tradiční sklářskou techniku do neprobádaných oblastí.

Strnadel spolu se zlatou medailí a diplomem získal i 5 000 eur. „Cenu s třicetiletou tradicí uděluje porota sestavená z osobností z oblasti umění a řemesla. Dostávají ji osobnosti z oblasti užitého umění a řemesla z celého světa. Tedy ti, kteří se nebojí tradiční řemeslo a umění rozvíjet i pro dnešní dobu. Cenu v minulosti získali Libenský-Brychtová, František Vízner, Pravoslav Rada, Oldřich Plíva a další významní čeští výtvarníci,“ říká Lucie Havlová, spolumajitelka Galerie Kuzebauch, která se slavnostního předávání zúčastnila spolu s Ondřejem Strnadelem. Havlová dodává: „Naší galerii na přehlídku Meister der Moderne pozvala kunsthistorička umění Elke-Helene Hügel a ředitel Wolfgang Lösche, oba z Handwerkskammer z Mnichova.“

Letošní přehlídka MEISTER DER MODERNE představila dílo jednatřiceti zástupců současného uměleckého řemesla. Autoři a autorky z jedenácti zemí ukázali svou práci z oblasti keramiky, kovu, textilu, šperku a skla. Nejpočetnější zastoupení měla keramika a sklo. Práce a jméno Ondřeje Strnadela se v Mnichově objevily v zastoupení pražské Galerie Kuzebauch, která letos v Mnichově vystavila i tavenou mísu Zdeňka Lhotského. Tato galerie vystavuje Strnadelovu práci při řadě příležitostí. Jeho samostatné pražské výstavy nesly titul Ta realita (2014) a Klid Neklidu (2016). Jeho práce zaznamenala zájem sběratelů i na loňském veletrhu uměleckého řemesla RÉVÉLATIONS v Paříži.

Ondřej Strnadel tvaruje sklo z volné ruky – tedy bez použití formy. „Tvar je přirozený, pak přijde intervence pomocí dechu, kdy ho dofouknu, a jen v některých případech způsobím propad nebo větší deformaci, abych docílil toho, co chci znázornit,“ říká o své práci. Oceněný mistr zdědil řemeslo po otci. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou ve Valašském Meziříčí. Vysokoškolské studium absolvoval v Ateliéru průmyslového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pro jeho dílo je příznačná zručnost, pohotovost a technologická zdatnost. Vedle vlastní tvorby pomáhá na svět i dílům světových sklářských výtvarníků. Od roku 2000 působí i jako pedagog SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí.

zdroj: TZ Happy Materials, přiloženo.

Sdílejte
Check icon Error icon