Skládá se ze dvou samostatných, avšak funkčně propojených částí. Přibližně tři čtvrtiny půdorysu celého objektu zabírá pětipodlažní budova skladiště, na kterou se těsně přimyká přístavek správní budovy se zaměstnaneckými byty.
Do nedávna původním způsobem využívané a velmi autenticky dochované obilní skladiště s lehkým lamelovým krovem typu „Zollbau“ je výraznou industriální stavbou a charakteristickou urbanistickou dominantou. Úspornou konstrukci krovu, který se uplatňuje jak v interiéru, tak i navenek, vyvíjel od roku 1906 architekt Fridrich Zollinger z německého Merseburgu. Tato pozoruhodná stavba je svým pojetím výjimečná nejen v daném regionu, ale i v rámci celé České republiky.
„Obilní skladiště představuje svým architektonickým zpracováním, jedinečnou konstrukcí lamelového krovu i autenticky dochovaným stavem včetně pozůstatků strojního zařízení, vysoce hodnotný doklad výstavby zemědělských staveb v první polovině 20. století,“ konstatuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.
Kromě 2980 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí 3 městské a 3 vesnické památkové rezervace, 22 městských a 5 vesnických památkových zón a 1 krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč – historické jádro města, Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč – soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR (celkem 3).
Zdroj: přiložená TZ