Navigace

Úštěk je město bohaté památkami i kulturou

25. 4. 2016
Milan Turek

ÚŠTĚK: Projíždět vesnicemi vseverních Čechách může někdy připadat člověku, že tam teprve skončila válka, nebo že byla krajina vysídlena či její obyvatelé vymřeli. Prázdné baráky, opadané omítky, vytřískaná okna. I tak může působit první dojem při příjezdu vesnicemi do středověkého města Úštěku. Autobus zastaví u kostela a hned první dojem vuzření dřevěných starobylých dveří snápisem šatlava napovídá, že ve městě bude zjevně něco zdoby dávné či ještě dávnější a překvapení se dostavuje téměř na každém kroku. Hlavní oltář kostela sv. Petra a Pavla oslní obrazem od Karla Škréty z roku1656ve zlaceném rámu členitých tvarů, který znázorňuje Pannu Marii s Ježíškem rozmlouvající se sv. Petrem a sv. Pavlem.

Sochy po stranách navazující na dílnu Matyáše Brauna. Hlavní loď kostela nabízí další  nádherné poklady různých slohů.  Samotná stavba pocházející ze sedmdesátých let osmnáctého století je monumentem, dominujícím nad městem v nejvyšším bodě náměstí.
V sousedství kostela bývala vždy radnice a současně i šatlava. Ta v Úštěku láká k návštěvě silnými dubovými dveřmi a s rytířem za výlohou.  Do podzemí zavede průvodkyně, která umožní i vlastní tvorbu groše či vyzkoušení pocitu vězně v podzemní kobce. Ty jsou v pěti podzemních podlažích. Vše v domě původu gotického, tedy budovaného nejméně před pěti sty léty.
Cestou náměstím nelze vynechat informační centrum, spojené současně s knihovnou, kde pracuje velmi ochotná paní Dana Břešťanová. Prozradí, že město je navštěvováno hlavně v létě během turistické sezóny, ale sedm tisíc návštěvníků v infocentru za rok nesvědčí o velké popularitě města, přestože má tak zajímavou a bohatou historii včetně množství památek. 
Reputaci městu dělá galerie, kde se koná řada výstav. Jsou součástí bohatého kulturního života ve městě. Stačí nahlédnout do Zpravodaje, v něm je uvedeno mnoho akcí počínaje zimním obdobím plesů a koncertů. Na slétávání andělů přijíždějí lidé až z dalekého okolí. Hojně je navštěvován i letní jarmark.

Sejít po schodech na terasy pod Ptačí domky je další atrakcí, která je jedinečnou podívanou. Domky posazené na skále a zavěšené na trámech ční do prostoru vysoko nad zemí. Část je stále obydlena, přestože byly postaveny v polovině devatenáctého století.  Pozoruhodné jsou tím, že jejich prostory jsou vytesány do skály jakoby v podzemí z ulice, z druhé strany jsou nad zemí. Zvláště mládež zaujme čertovské muzeum v Pikartské věži, naproti pak ještě vodní svět.  Věž je nejsilnější a nejmohutnější částí dávného městského opevnění. Věž byla postavena roku 1428 za husitského hejtmana Václava Cardy z Petrovic (odtud název Pikartská, tak byli husité hanlivě označováni svými odpůrci). Sloužila k zesílení obranyschopnosti úštěckého hradu, dnes je v ní galerie.

V samotném okolí Úštěku lze najít mnoho zajímavých památek, které jsou obnovovány často i ze soukromých prostředků. Většina z nich jsou především sakrální architektonické stavby. Tři tisíce obyvatel není zrovna množstvím, které by mohlo tvořit významný městský celek. Zato památek a kulturních akcí je zde tolik, že mohou závidět Uštěku daleko větší města. Severočeské město zajímavou polohou na obchodní stezce do Lužice bylo městem bohatým, což  právě dokumentují četné památky., a je bohaté i současným kulturním životem.

Sdílejte
Check icon Error icon