Navigace

Umělecké předměty z lichtenštejnské sbírky se vracejí

23. 4. 2008
Pro Kulturu

Ilustrační fotoOsmadvacet uměleckých předmětů koupili v březnu v Amsterodamu zástupci České republiky na aukci ze sbírek šlechtického rodu Lichtenštejnů. Za artefakty, z nichž mnohé pocházely z původních inventářů moravských hradů a zámků, odkud je Lichtenštejnové na konci druhé světové války odvezli, utratili pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ) zhruba 13 milionů korun.

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II. zadal amsterodamské aukční síni Christie’s k vydražení přes 460 uměleckých předmětů v celkové hodnotě pět milionů eur (126,3 milionu korun). České památkáře nejvíce zajímali cenné artefakty pocházející z Valtic, Lednice a Šternberka a proto byli moc rádi, že ministerstvo kultury pro dražbu nakonec uvolnilo 13 milionů korun, tedy o tři miliony více, než byla původní částka.

Zástupcům českého NPÚ se podařilo koupit například soubor tří tapiserií ze Šternberku, několik zátiší a krajinomalby. K nejcennějším zakoupeným dílům patří tři květinová zátiší, jedno z nich je od Jana Pietera Brueghela. Tento obraz ze 17. století koupil český stát asi za 1,25 milionu korun. Většinu děl ze zámků Lednice a Valtice nebo z hradu Šternberk na aukci tvořil nábytek, například židle, truhly, příborníky, dále obrazy a doplňky, jako jsou hodiny či sošky. Jak prozradili účastníci dražby, v seznamu bizardností byl i poněkud neobvyklý předmět: nosítka obkládaná kůží z 18. století, která původně sloužila ve valtickém zámku.

Některé umělecké předměty budou potřebovat opravu a pak se mají vrátit na svá původní místa, do zámeckých sbírek státních hradů a zámků. Možná se na oba zámky dostanou ještě další poklady. V červenci se v Londýně koná další dražba z lichtenštejnského fondu a čeští památkáři by moc rádi koupili další artefakty, které patří na Moravu. Záleží však na penězích. Podle médií se do březnové aukce po telefonu zapojil i  neznámý soukromý kupec z Břeclavska. Nejmenovaný mecenáš zakoupil tři obrazy, které hodlá zapůjčit zámku Valtice.

Mária Uhrinová

Sdílejte
Check icon Error icon