Navigace

Umělci pro Ukrajinu

17. 3. 2022
Eva Sochorová/jal

PRAHA: Národní galerie Praha vyjadřuje podporu asolidaritu Ukrajině, jejím občanům avšem, kterých se dotýká právě probíhající konflikt, jenž ji hluboce zasáhl. Pod záštitou humanitární organizace ADRA připravuje dva benefiční koncerty. První znich, komorní vystoupení umělců Tarase Voloshchuka a Mahana Esfahani, se uskuteční 18. března vklášteře sv. Anežky České.

17. 3. 2022

Cílem benefičních koncertů s titulem Umělci pro Ukrajinu pořádaných v Národní galerii Praha je upozornit na to, že násilí, porušování lidských práv a nesvoboda v dnešním světě nesmí mít své místo. Národní galerie,  tak jako všichni interpreti a partnerská organizace ADRA jsou v myšlenkách se všemi, kteří se válečný konflikt jakkoli dotýká. „Věříme, že tímto krokem pomůžeme alespoň někomu snáze překonávat traumata z války,“ dodává generální ředitelka NGP Alicja Knast.

Ukrajinský rodák, houslista Taras Voloshchuk působí jako hudebník v České republice od roku 1999. Již předtím jej hluboce oslovily jazzové hudební proudy, moderní zpracování klasických děl a alternativy, začal hrát na kontrabas. Spolupracoval s celou řadou interpretů, uveďme například  Naj Ponk Trio, Yvonne Sanchez nebo Romana Pokorného. Od roku 2005 do 2017 byl členem skupiny Čechomor.

Mahan Esfahani je íránsko-americký cembalista. Vystudoval muzikologii a historii na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. V letech 2008 – 2010 se stal nositelem ocenění Umělec nové generace udělovaného stanicí BBC Radio 3, další významná ocenění následovala. Jeho snahou je učinit cembalo jedním z předních koncertních nástrojů hudby nejen klasické, ale i současné. Český rozhlas Vltava o něm napsal: „Provokativní umělec na sebe umí strhnout pozornost médií a vzbudit emoce, zvlášť když se pustí do kritiky dle jeho názoru nesmírně konzervativního světa historicky poučené interpretace staré hudby na cembalo. Nespokojenost s těmito poměry se stala jedním z důvodů, proč se Esfahani pustil do interpretace soudobé hudby.“

Oba umělci se při společném vystoupení v klášteře sv. Anežky České 18. března setkají hudebně vůbec poprvé. Koncert začne v 18 hodin a zazní na něm například francouzská suita Johanna Sebastiana Bacha, či autorské skladby Mahana Esfahani Ornettology a Písnička pro Lucinku, která je věnovaná všem padlým dětem, ženám, mužům a ukrajinským vojákům.

Rezervace míst na benefiční koncert jsou přijímány na emailu benefice@ngprague.cz.

Další benefice se uskuteční 25. března ve Veletržním paláci za účasti řady známých interpretů české hudební scény, například Pavel Šporl, Zea či Losers Cirque Company.

Národní galerie Praha a ADRA srdečně zvou k návštěvě obou koncertů. Vstupné je vybíráno formou dobrovolného finančního daru. Získané prostředky budou použity na přímou podporu lidí zasažených konfliktem na Ukrajině, kde organizace ADRA monitoruje aktuální dění a ve spolupráci s ADRA Ukrajina zajišťuje naplnění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel. Nepřetržitě na místo dováží  materiální pomoc v podobě potravin, dek, hygienických potřeb a zdravotního materiálu. Prostřednictvím 15 dobrovolnických center také pomáhá příchozím do České republiky.

Finanční dary lze zasílat na bankovní účet organizace ADRA č. 66888866/0300 (VS 5001) či prostřednictvím QR kódu.

 

TARAS VOLOSHCHUK

Taras Voloshchuk se narodil v roce 1972 v Kyjevě. V letech 1979 – 90 absolvoval Lysenko Music School Kyjev, obor housle a v letech 1990 – 95  tamější Hudební akademii P. I. Čajkovského. Nahrál více než 50 alb komorní hudby. V roce 1998, kdy jej hluboce oslovily jazzové hudební proudy, moderní zpracování klasických děl a alternativy, začal hrát na kontrabas. Do České republiky přesídlil v roce 1999 a založil zde seskupení Caribe. Za dobu své hudební působnosti zde spolupracoval s celou řadou interpretů – například s Naj Ponk Trio, Yvonne Sanchez, René Tlossmanem, Limbo, Romanem Pokorným, Eb Davisem, Janem Kořínkem a Gregory Nemirovskijem. Od roku 2005 do 2017 byl členem skupiny Čechomor.

MAHAN ESFAHANI

Íránsko-americký cembalista Mahan Esfahani (nar.  1984 v Teheránu),  se pod vedením svého otce začal učit hře na klavír.. Vystudoval muzikologii a historii na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, následně hru na cembalo  u Petera Watchorna na Morrissey College of Arts and Sciences, Boston College, Massachusetts, a později v Praze u proslulé  cembalistky Zuzany Růžičkové. V letech 2008 až 2010 se stal nositelem ocenění Umělec nové generace (New Generation Artists), udělovaného stanicí BBC Radio 3. V roce 2014 postoupil do užšího výběru soutěže o nejlepšího instrumentalistu roku, vyhlašované britskou Královskou filharmonickou společností a rovněž soutěže o cenu Umělec roku 2014, vyhlašovanou hudebním časopisem Gramophone. V obou soutěžích nakonec v  oboru cembalo oslavil prvenství. Od svého londýnského debutu v roce 2009 usiluje o to, aby l z cembala učinil jeden z předních koncertních nástrojů nejen klasické, ale i současné hudby.

ADRA

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Je součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytuje okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v chudobě. Dobrovolnická centra ADRA celostátně propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnuje se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše, již od roku 1992 díky pomoci laskavých dárců a dárkyň. Více o činnosti organizace se dočtete na www.adra.cz.

 

Sdílejte
Check icon Error icon