„Mottem letošních oslav 17. listopadu je ,Svoboda nás spojuje’ – a to je přesná definice toho, co již podruhé dělá Týden svobody. Hodnoty jako svoboda, demokracie a lidská práva nejsou záležitostí jednoho dne. Před 17. listopadem jsme k nim ale vnímavější a je spoustu možností, jak je sdílet dál a otevírat kolem nich debatu,“ komentuje druhý ročník Týdne svobody jeho programová manažerka Ester Valtrová.
Týden svobody nabídne dlouhotrvající instalace, jedinečné projekty i představení, která svým návštěvníkům připomínají hodnoty demokracie po celý rok. Na své si přijdou fanoušci debat a podcastů, hudby, divadla, filmu i architektury. Mezi zapojené instituce patří Národní divadlo, Dejvické divadlo, A studio Rubín, Aerofilms, Dafilms, Život 90 nebo CAMP.
Osobnosti disentu a revoluce
Spolek Díky, že můžem připravil na Náměstí Václava Havla společně s Knihovnou Václava Havla instalaci věnovanou jednomu z hlavních aktérů sametové revoluce. Výstava Václav Havel známý neznámý je kolážovým životopisem dramatika, disidenta, prezidenta a občana Václava Havla. Sestavená je ze dvou desítek méně známých snímků doplněných citáty z jeho vlastních děl a umožňuje návštěvníkům v atraktivní zkratce sledovat Havlův život od prvního roku po poslední měsíce. K vidění bude od 11. do 17. listopadu. Odkaz Václava Havla připomene také Maraton Havel pořádaný Dejvickým divadlem ve spolupráci s Dafilms. Během odpoledne budou promítnuty čtyři inspirativní filmy o různých aspektech jeho života a díla: Havel, Život podle Václava Havla, Odcházení a Olga. Na projekce naváže diskuse. Vzpomínku na jeho první ženu Olgu Havlovou nabídne Divadlo LETÍ v inscenaci Olga (horory z Hrádečku), která představí obrazy ze života Olgy Havlové, který si sama nevybrala, ale který hrdě vzala za svůj.
Týden svobody vzdá v rámci Roku české hudby hold Karlu Krylovi. Neopakovatelnou poctu a předání poselství malého velkého muže s kytarou zprostředkuje festival Prague Sounds během koncertu Müller, Koller: Kryl na pódiu Rudolfina. Festival Prague Sounds také pořádá Kampování s Krylem v Salle terreně na pražské Kampě. Autentické setkání s Karlem Krylem v umělcově pracovně či dobovém rozhlasovém studiu, nebo ukázku vzácných a dosud nepublikovaných exponátů z jeho života nabídne výstava Ahoj občani! v Muzeu Praha.
Aktuální společenská témata
Pohled české společnosti na inkluzivní prostředí přiblíží program zaměřený na LGBT+ tematiku. V Rock Café se odehraje LGBT slam poetry s hvězdami české scény a speciálním hostem z USA. Výstava Vítání slunce: Listopad 1989 a queer lidé v LGBT+ komunitním centru ukáže, jak sametová revoluce změnila každodenní životy neheterosexuálních lidí, a to na základě archivního výzkumu a výpovědí queer seniorů a seniorek.
Jakým výzvám jsou vystaveny ženy v médiích? Existuje ženská perspektiva? Co je dovoleno a co se raději neříká? Na tyto a další otázky odpoví debata (Ne)svoboda žen v médiích v Dominikánské 8. Týden Svobody uvede také Debatu o slovenské kultuře pod tlakem v prostoru Archa+ s předními osobnostmi slovenské kulturní obce a novináři Respektu. Slovensko z jiného úhlu pohledu nabídne dokument Prezidentka o milované i nenáviděné Zuzaně Čaputové. Vhled do minulosti a fungování divadel v době komunismu zprostředkuje debata Kultura ve službě politiky organizovaná Životem 90. Hosty budou Jan Lorman, Dana Kolářová a Vladimír Just. Svědectví o horečnaté politické atmosféře pražského jara a volbě generála Ludvíka Svobody prezidentem ČSSR přinese dokumentární film Spřízněni volbou v kině Atlas.
Společensky tabuizovaná a zkreslovaná témata představí dokumentární inscenace Istanbulská úmluva divadla A studio Rubín nebo speciální audio-procházka Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje připravená Kolektivem Nesladim. Ta se zaměřuje na výpovědi lidí se sebevražednými sklony nebo jejich pozůstalých.
Ceny Jana Opletala a Korzo Národní
Týden svobody symbolicky zahájí 11. listopadu předávání Cen Jana Opletala. Toto nejvyšší národní studentské a mládežnické ocenění udílí Díky, že můžem společně se Studentskou komorou rady vysokých škol studentům a čerstvým absolventům středních a vysokých škol ve třech kategoriích – za výjimečný přínos během středoškolského studia, za aktivní zapojení do akademické obce v rámci vysokoškolského studia a za občanskou angažovanost (osobnosti do 30 let).
Program uzavře Korzo Národní. Jeho hlavním tématem je Svoboda nás spojuje. Speciální součástí oslav bude premiéra krátkého filmu stejného názvu, který reflektuje vnímání svobody napříč generacemi. Tento film bude promítán jako vyvrcholení velkoformátové instalace z produkce kreativního studia 3dsense přímo na fasádách domů Národní třídy. Na něj přímo naváže Modlitba pro Martu, tentokrát v podání herečky Anny Fialové. Celý slavnostní den nabídne řadu aktivit pro všechny věkové kategorie, včetně živě natáčených rozhovorů, podcastů a debat, výstav, hudebních vystoupení, edukativních programů, audiovizuálních instalací a oblíbeného Antonu VB nebo Obýváku Václava Havla. Celý harmonogram oslav 17. listopadu je dostupný na webu Korzo Národní.
Program Týdne svobody je k dispozici na: www.tydensvobody.cz
Sametem to neskončilo. Právě naopak!
Před více než deseti lety jsme si řekli, že Národní třída by 17. listopadu neměla zůstat prázdná a že připomínat si svobodu, kterou jsme sametovou revolucí získali, bychom měli vlastně každý den. Dneska si toho říkáme víc. Revoluci jsme sice nezažili, ale to neznamená, že nabytou svobodu nemůžeme aktivně oslavovat a chránit.
Díky, že můžem je neziskovka plná studentů a mladých lidí, kterým není lhostejný okolní svět. Chceme společnost spojovat, vzdělávat a podněcovat v ní chuť aktivně se na naší budoucnosti podílet. Postupně se z nás stala organizace, která nejen slaví svobodu v centru Prahy, ale stojí za spoustou celoročních projektů, které sahají do všech regionů.
Svoboda a demokracie je totiž radost, ale taky zodpovědnost. Nechceme poukazovat pouze na to, co nás ve společnosti trápí, ale vyzdvihnout také to, co nás spojuje.
Díky, že můžem! A díky, že nás v tom podporujete.
Festival svobody
Je otevřené uskupení občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu. Spojují nás hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. Každoročně pořádáme koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Usilujeme o posilování vztahů mezi občany. Festival svobody nabízí podporu v tvorbě doprovodného programu (výstavy, licence apod.), pomoc s propagací či grafickými pracemi a v neposlední řadě v případě zájmu i s hledáním a získáváním kontaktů na zajímavé speakery a osobnosti pro danou akci.
Web Týden svobody: www.tydensvobody.cz
Facebook: https://www.facebook.com/dikyzemuzem
Instagram: https://www.instagram.com/dikyzemuzem
Youtube: https://www.youtube.com/@dikyzemuzem3700
TikTok: https://www.tiktok.com/@dikyzemuzem
Twitter: https://x.com/dikyzemuzem
PARTNEŘI TÝDNE SVOBODY:
Aerofilms, A studio Rubín, Akademická farnost Praha, ARCHA+, Archiv bezpečnostních složek, Atrium Žižkov, Činoherní klub, DaFilms, DAMU, Dejvické divadlo, Divadlo D21, Divadlo LETÍ, Divadlo Na Jezerce, Divadlo Na zábradlí, Divadlo NoD, Divadlo Orfeus, Divadlo Rokoko, Divadlo v Dlouhé, Divadlo X10, Dominikánská 8, Evangelický kostel u Salvátora, Geislershoffcomedianten, Kino Atlas, Kino Pilotů, Knihovna Václava Havla, Loutky v nemocnici, Muzeum paměti XX. století, Národní divadlo, NO MILES NO SMILES, Prague Pride, Rock Café, Roots of the Future, Společnost pro queer paměť, Studenti IKSŽ, Studio Hrdinů, Švandovo divadlo, Tvůrčí dům Elišky Peškové, Týdeník Respekt, Tygr v tísni, Vršovické divadlo MANA, ŽIVOT90