Do akce se aktivně zapojí řemeslníci z různých koutů České republiky a z Muzea Wsi Opolskiej w Opolu z Polska.
Cílem setkání je zájemcům na živo představit stará, dnes již polozapomenutá řemesla, a ukázat jejich kouzlo i náročnost. Zájemci si sebou mohou přinést nářadí, kterým se chtějí pochlubit, nebo o jehož údržbě a funkci se chtějí poradit. Pro návštěvníky, především pro děti, bude připraven i další doprovodný řemeslný program. K vidění bude také aktuálně rekonstruovaná roubená polygonální stodola, která byla v roce 2015 přenesena z vedlejší obce Čistá na pozemek v blízkosti usedlosti čp. 56. Vstup na akci je pro návštěvníky zdarma a akce se uskuteční za každého počasí.
„Otesané trámy budou použity při obnově polygonální stodoly z usedlosti č. p. 41 v Trstěnici“ popisuje Vojtěch Kmošek, předseda Spolku archaických nadšenců. Oprava této polygonální stodoly je součástí rozsáhlého projektu obnovy a prezentace vybraných lidových památek v okolí Litomyšle. „V loňské roce jsme tesali trámy na roubené stěny transferované polygonální stodoly z Čisté a v letošní roce bude práce o to zajímavější, protože otesané trámy budou použity při záchraně nejstarší polygonální stodoly v České republice, která se zachovala in situ“ dodává Hynek Šalplachta, spoluorganizátor akce.
Akci organizuje Spolek archaických nadšenců ve spolupráci s Institutem lidového kulturního dědictví, obcí Trstěnice a Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu (Polsko). Akce je realizována v rámci česko-polského projektu Venkovské tradice – popularizace řemesel a lidových zvyků, který je spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Mediálním partnerem akce je portál Propamátky.