Nefňukové – se Šimonem Ornestem o kapele The Tap Tap a vzdělávání lidí s handicapem
ČR: Patrně se shodneme na tom, že u nás vumělecké branži nenajdeme známější a populárnější…
PRAHA: Muzeum hlavního města Prahy pořádá vdomě U Zlatého prstenu výstavu The Tap Tap vmuzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře už 12. prosince. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni jako sochy v nadživotní velikosti a mají připomínat hrdiny, kterými i v určitém slova smyslu jsou.
od 12. 12. 2018 do 23. 3. 2019
Výstava The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely nabízí jedinečný pohled na tuto hudební skupinu a její členy, bývalé studenty a žáky Jedličkova ústavu, kteří jsou díky svému neuvěřitelnému nasazení, píli, rozhodnutí za každou cenu se nevzdat skutečnými hrdiny, kteří zasluhují náš upřímný obdiv. A jako takové je představujeme. Zvětšené na piedestalu, avšak zároveň s nadsázkou a humorem, jaké jsou pro super hrdiny příznačné. Sochy v nadživotní velikosti kombinované s intimní výpovědí a studiem pramenů historie umožňují návštěvníkům přiblížit se k jednotlivým členům a příběhu celé kapely tak blízko, jak to ještě nebylo možné.
Skupina The Tap Tap se za 20 let své existence proměnila ze zájmového kroužku studentů s různými handicapy v úspěšné profesionální hudebníky, kteří toho dokázali tolik, o čem se většině „normálních“ kapel jen zdá. Vystupovali na místech jako jsou například Olympijské hry v Londýně, Moskva, Jeruzalém, Madrid, Rudolfinum, Státní opera, Národní divadlo, na festivalech Colours of Ostrava, Rock for People, Pohoda festival a za sebou mají další stovky odehraných koncertů, spolupráci s více než 60 významnými osobnostmi, řadu vydaných CD, desetitisíce fanoušků. Nejsou však jen hudební skupina, jedná se o světově unikátní fenomén práce s lidmi s postižením. Tap Tapové bojují za práva hendikepovaných a zároveň je svým pozitivním příkladem motivují k lepším výkonům a plnohodnotnému zapojení do společnosti. Jejich cíl je jednoduchý – změnit svět.
Muzeum hlavního města Prahy se již řadu let aktivně hlásí ke zpřístupňování svých výstav a programů návštěvníkům se speciálními potřebami. Za svou iniciativu získalo certifikát Přátelských míst. Dům U Zlatého prstenu se však jako jediná z budov muzea otevřených návštěvníkům může pochlubit svou kompletní bezbariérovostí. A právě v tomto objektu Muzea hlavního města Prahy je vyprávěn příběh jedné super kapely.
K výstavě jsou připraveny doprovodné programy pro školy. Více v přiložené TZ.
Zdroj: Markéta Šubrtová, www.muzeumprahy.cz