TÁBOR: Analyzovat a navrhnout efektivní využití turistického potenciálu lokality a sjednotit rozvojové kroky v oblasti cestovního ruchu a kultury je cílem Marketingové strategie cestovního ruchu a kultury města Tábora, kterou zpracovala výzkumné agentura Stemmark a.s., realizátor celého projektu.
Potenciál města Tábora a jeho okolí tvoří jako celek zajímavou nabídku pro návštěvníky a turisty. Populární turistický cíl typu Karlův most, památky UNESCO či Český Krumlov vyrovnává kombinací hlavních motivátorů k návštěvě. Těmi bezpochyby jsou historie se zaměřením na husitství, zajímavá příroda pro aktivní dovolenou a nabídka kulturních akcí.
Další rozvoj cestovního ruchu na Táborsku navrhuje zpracovatel strategie realizovat v souladu s mottem „Tábor ladí“. Táborsko ladí vyváženou nabídkou, ladí mnoha kulturními akcemi, ladí svoji barevností a ladí i hudba provozovaná po celém městě.
Do budoucna je třeba doladit i spolupráci samosprávy s podnikateli.
Pro rozvoj cestovního ruchu je vytipováno pět hlavních cílů. Prvním z nich je inovace marketingu, podpora efektivních marketingových aktivit a pravidelné vyhodnocování zpětné vazby. „Tábor má nastartováno k zvýšení ekonomické výtěžnosti z cestovního ruchu a nově používané prvky v marketingu se mohou pozitivně odrazit již na dopadu mistrovství světa v cyklokrosu v roce 2010,“ uvedl za STEM/MARK zpracovatel návrhové části Ing. Petr Kratochvíl. Nezbytná je i orientace na turistické produkty, které jsou zatím opomíjenou „Popelkou“. Tzv. balíčky služeb a zážitků jsou v posledních letech na trhu cestovního ruchu základním předpokladem obchodního úspěchu.
V současnosti město Tábor nenabízí turistické produkty, které by řešily konkrétní spektra cílových skupin a jejich zájmy. Rezervy jsou v organizaci cestovního ruchu, a to včetně spolupráce samosprávy s podnikateli a občany. V souladu se současnými trendy v cestovním ruchu nemůže dnes již žádná konkurenceschopná destinace opomíjet kvalitu služeb. Tábor má reálnou šanci vyniknout např. v oblasti restauračních zařízení. Spektrum strategických cílů doplňují motivační nástroje k dosažení cílů strategie ze strany města.
Ke konečné podobě strategie měli šanci se vyjádřit zástupci města i podnikatelské sféry na workshopu, který se uskutečnil 5. listopadu. Účastníci vytipovali prioritní aktivity. Patří k nim vytvoření nových turistických produktů pro vybrané cílové skupiny včetně podpory jejich prodeje a koordinace činností subjektů v oblasti cestovního ruchu v zájmovém území.
Z vybraných produktů dominuje rozvoj Housova mlýnu a oživení hladiny Jordánu o kulturní arénu.
TZ/luk