Navigace

Symboly tradic Horní Lužice zahájí Dny české a německé kultury liberecká knihovna

5. 9. 2016
Milan Turek

LIBERECKÝ KRAJ/ÚSTECKÝ KRAJ:Již po osmnácté připravují letos krajÚstecký a Liberecký ve spoluprácise Svobodným státem Sasko bohatý kulturní podzim.„Dny české a německé kultury svým obsahem nemají vširokém okolí konkurenci. Takto bohatý a jedinečný program napříč oběma pohraničními oblastmi jen tak někde nenajdete. Doufám, že vpestré kulturní nabídce si každý znávštěvníků najde to své. Budeme se těšit na setkání svámi.“ Těmito slovy uváděl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček loňskou sezónu mezinárodního kulturního podzimu. Stejně bohatá nabídky kulturních pořadů je připravena i pro letošní rok.

od 30. 11. 2016 od 00:00 do 00:00

Na devadesát akcí připraví umělci v Drážďanech, Ústí nad Labem a Liberci, Euroregionů Elbe/Labe a Neisse/Nisa.  V Libereckém kraji zahájila kulturní podzim výstava lidových krojů Horní Lužice již 3. září ve vědecké knihovně.
„Poznávání nám blízkých kultur a jejich národních tradic je přínosné v každém ohledu. Lužičtí Srbové mají velmi vřelé vztahy s Českou republikou i samotnými Čechy. Je to způsobeno nejen historickou příslušností Srbů k Českému království, ale především velmi podobnými zvyky, jazykem a charakterem. Jsem rád, že výstava Lidové kroje z Horní Lužice bude probíhat v naší vědecké knihovně, určitě se zajdu podívat,“ komentuje výstavu v knihovně primátor Liberce Tibor Batthyány.

V loňském roce loutkové divadlo z Lipska FIGURO uvedlo v rámci festivalu dětské představení „PRINCEZNA ‘NIMMERSATT’“ o housence, v českém jazyce.  FIGURO je v Německu populární svými veselými scénkami. Liberecký učitel  Robert Schiller představil Německo v přednášce Německo není jen Eintopf.  O německých vědcích knihovna promítla dva filmy v originále.

„Liberecká knihovna se zúčastní letos již podeváté,“ vzpomíná ředitelka Blanka Konvalinková, „každoročně pořádáme nějakou výstavu, hudební produkce, přednášky a promítání filmů, někdy je vydána i publikace nebo čtení německých textů, vztahujících se k oběma národům. Letos představíme návštěvníkům lidové kroje Horní Lužice, promítneme film Zug in die Freiheit.  Další akcí bude přednáška Jense-Michaela Bierkeho z Bautzenu o Slovanech v Sasku.“

V sousedství Libereckého kraje na území spolkové země Svobodného státu Sasko se lze nečekaně setkat s obyvateli slovanského původu – Lužickými Srby. I přes nepřízeň historie a  po staletí silné vlivy germanizace, se k této národnostní menšině stále hlásí okolo šedesáti tisíc obyvatel žijících v Horní a Dolní Lužici. Centrem Horní Lužice je Budyšín a Dolní Lužice Chotěbuz.
Tento národ si velmi pečlivě střeží, uchovává a předává z pokolení na pokolení své tradice.  Lidové kroje, část tradic přiblíží Krajská vědecká knihovna v Liberci prostřednictvím unikátní výstavy Svatba v Lužici. Výstava bude přístupná ve ve dnech 3. – 30. září 2016, vernisáž výstavy se uskuteční 8. září 2016 od 17 hodin. Správkyně Trachtenfundusu (fundusu krojů) paní Monika Cyžová a její manžel Bjarnat (předseda a jednatel spolku Domowina) představí 20. září 2016 od 17 hodin život Lužických Srbů v poutavé přednášce, při níž oba překvapí posluchače také svou češtinou.

V říjnu Jens-Michael Bierke ve své přednášce Tajemná místa Slovanů v Lužici pozve návštěvníky na malou okružní cestu Horní Lužicí a k návštěvě jejích pozoruhodných míst. Na vlastních fotografiích představí hrad Ortenburg, zřejmě první sídliště Slovanů v budyšínské lokalitě, skrytá romantická místa Budyšína, tajemného hlavního města Lužických Srbů, a samozřejmě také zajímavé podstávkové domy, tradiční lidové stavby regionu.  Autor pochází z Cunewalde kde se v centru obce nachází okolo 170 podstávkových domků, ještě před padesáti lety jejich počet byl dvojnásobný. Proto také byl zde vybudován miniskanzen, aby alespoň touto cestou byly některé již zanikající typy domů zachovány.

Vedle libereckého programu připravila také společnost Lipa musica v celém regionu řadu akcí.

Patronem Dnů české a německé kultury bude předseda saské vlády Stanislav Tillich, primátor města Drážďan Dirk Hilbert a předseda společnosti Brücke/Most Helmut Köser. Za českou stranu se na Dnech podílejí Collegium Bohemicum o.p.s. s ředitelkou Blankou Mouralovou a generální konsul v Drážďanech Jiří Kuděla.

 

Sdílejte
Check icon Error icon