Architekt David Vávra v další řadě svého cyklu představí dílo Čechů, kteří zanechali své šumné stopy v Austrálii a na Novém Zélandu. Ti se na opačnou stranu planety dostali především vlivem emigračních vln vyvolaných dvěma velkými totalitami dvacátého století. „Zaměřili jsme se na silné životní příběhy architektů, kteří museli odejít ze své domoviny. A protože si s sebou přinesli takovou tu velkou evropskou zkušenost s historickým vývojem, tak v mnoha případech obstáli a vytvořili jedinečné věci. Například moravský rodák Heinrich Kulka, byl jedním z hlavních vizionářů novodobé novozélandské architektury,“ popisuje David Vávra. Tvůrci se mimo jiné zaměřili na tvorbu architekta Alexe Jelínka, přezdívaného „český Indiana Jones“ a autora slavného australského Round Housu. Nebo na dílo Františka Starého, který jako architekt bohatších vrstev zanechal významnou českou stopu v tasmánské metropoli Hobart.
Šumná expedice po stopách českých krajanů v Oceánii se uskutečnila na podzim roku 2018. Nová řada vznikla na cestě od Perthu přes Sydney, Canberru, Sněžné hory až do Melbourne a dále do Tasmánie. „Projeli jsme také Severní ostrov Nového Zélandu od Wellingtonu až po vesničku Puhoi, kterou roku 1863 založili v neprostupné džungli s vydatnou pomocí místních maorských domorodců naši krajané ze západočeského Chotěšova u Stodu. Zmapovali jsme dobrodružné osudy několika významných architektů, sochařů, keramiků, etnografů, ale v Tasmánii také dobrodružný příběh králů vína a sýrů s českými kořeny. Byla to napínavá a objevná výprava. Snad divácký zájem naše úsilí odmění,“ uzavírá režisér Radovan Lipus.
režie: Radovan Lipus // scénář: Radovan Lipus, David Vávra // dramaturgie: Lada Macurová // kamera: Ivo Popek // vedoucí produkce: Renata Vlčková // pořadem provází: David Vávra