Navigace

Šumavská pouť Panny Marie Sněžné 2018

7. 8. 2018
PhDr. Vladimír Horpeniak

KAŠPERSKÉ HORY: Nepřerušená tradice poutí kPanně Marii Sněžné vKašperských Horách konaných vždy o prvním srpnovém víkendu se dá poměřovat staletími. Je stále věrná svému mezinárodnímu odkazu, kčemuž dává historický rámec i skutečnost, že místní poutní svatyně se nachází při vstupu někdejší slavné Zlaté stezky zbavorského Pasova do města.

Tak třeba letos jsme mezi poutníky zaznamenali třeba bavorské sousedy z partnerského města Grafenau nebo skupinku německých krajanů už tradičně doprovázených rodákem docentem Josefem Fuckeriederem. I v tomto roce závěrečnou pobožnost doprovodilo svým zpěvem bavorské sdružení Eibnschläger Sänger. Letošní poutní setkání s bavorskými sousedy dalo mimo jiné příležitost k aktuálním rozhovorům o přípravě společného přeshraničního projektu obnovy poutních míst v Kašperských Horách a bavorském St. Oswald.

V tradičním procesí byla letos poprvé nesena novodobá ikona Panny Marie Sněžné – Salus Populi Romani, kterou speciálně pro Kašperské Hory požehnal 25. května 2015 Svatý Otec František. Věřící si také připomněli 70. výročí od vzniku známé kašperskohorské poutní písně Naše drahá Boží Máti, k níž slova za svého letního pobytu na Šumavě složil významný katolický teolog a básník Dr. Čeněk Tomíško. Lákavou ozdobou kašperskohorské pouti jsou tradičně i koncerty duchovní hudby. Zaujalo vystoupení souboru Ingrediente šumavskou premiérou skladby Tomáše Reindla „Hlas šumavské pouště“, inspirované zejména vzpomínkou na někdejšího duchovního správce P. Františka Nováka (1920 – 1985), který v Kašperských Horách obětavě působil v letech pro naši církev nejtěžších. Neméně pozoruhodný byl také slavnostní koncert duchovní tvorby mistrů baroka v podání špičkového pražského tělesa Collegium Marianum s vynikajícími sóly sopranistky Stanislavy Mihalcové.

Sdílejte
Check icon Error icon