„Středočeský kraj se fenoménu historického venkovského stavitelství věnuje dlouhodobě a systematicky. Jsem ráda, že se díky mravenčí práci mnoha lidí podařilo dát dohromady ucelenou publikaci, která může sloužit i jako prázdninový průvodce při výletech po středních Čechách,“ uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Středočeský kraj do údržby a provozu památek lidové architektury každoročně investuje kolem 15 milionů korun. „Za poslední 4 roky se větší investice týkaly zejména skanzenu v Přerově nad Labem, kde kraj investoval cca 3 miliony korun do obnovy expozičních objektů a významně se zlepšilo návštěvnické zázemí. Menší investice se realizovala také ve skanzenu v Kouřimi, kde byla za 2 miliony korun znovu vztyčena dříve rozebraná kaplička z Tismic,“ doplnila hejtmanka.
Kniha Lidové stavby Středočeského kraje vznikala tři roky. Hlavním autorem je PhDr. Pavel Bureš. Spolu s ním se na jejím zrodu aktivně podíleli odborníci z krajských muzeí a Národního památkového ústavu. Dvousetstránkovou publikaci o dvaadvaceti kapitolách vydala společnost Foibos, která na celostátní úrovni iniciovala a podílí se na realizaci Dnů lidové architektury. Ve Středočeském kraji se letos budou konat od 18. do 26. července ve skanzenu v Kouřimi.
„Součástí knihy jsou i mapové přílohy s vyznačením atraktivních lokalit, podle kterých se mohou lidé při vybírání výletů snadno zorientovat. Publikace představuje rozsáhlé selské grunty či zděné usedlosti, mlýny, sýpky, hospodářské i technické stavby nebo celá venkovská sídla. Často kolem nich chodíme bez povšimnutí, ale když jim porozumíme, teprve naplno oceníme um našich předků, jejich smysl pro funkčnost i pro krásu,“ uvedl krajský radní pro kulturu Karel Horčička (ČSSD). Péčí kraje byly vydány také turistické mapky a informační tematické brožury, takže vše je připraveno pro individuální turistiku.
Výjimečným počinem v rámci krajské péče o památky jsou také probíhající práce ve skanzenu ve Vysokém Chlumci. Na zelené louce vyrůstá už pětadvacet let a díky krajským financím a práci Hornického muzea Příbram by měl být letos dokončen dostavbou dvou posledních objektů přenesených z Mokřan a Říkova. Duší tohoto projektu je PhDr. Lubomír Procházka, respektovaný etnograf, specialista na lidové stavitelství a pedagog. Za svou dlouholetou odbornou práci byl v rámci projektu Český venkov 1990-2020 PhDr. Procházka nominován hejtmankou Středočeského kraje na Cenu Jože Plečnika 2020 za mimořádný přínos v péči o kulturní dědictví našeho venkova.