Nominacím jubilejního 30. Českého lva vládnou filmy Arvéd a Il Boemo
Při hlasování o nominacích 30. ročníku cen Český lev hodnotilo 183 filmových profesionálů 47 hraných…
ČR: Přední hornista a dirigent Radek Baborák a Akademie MenART vyhlašují sbírku na podporu ukrajinských umělců. Jejich cílem je podpořit vytvoření pracovních příležitostí vumělecké oblasti pro nově příchozí běžence zUkrajiny. Kulturní instituce mohou obtížně ihned nabídnout plnohodnotné dlouhodobé pracovní úvazky. Mohou ovšem poskytnout krátkodobé spolupráce na projektech, práce pro pedagogy, kteří se vzákladních uměleckých školách či DDM mohou věnovat výuce ukrajinských žáků, případně najít uplatnění v sociálních službách.
Akce probíhá 25. 3. 2022 do 25. 5. 2022
„To, co zažíváme v posledních týdnech nemůže žádného emočního a nesobeckého člověka nechat chladným, bez reakce, bez soucitu. Je naší povinností pomoci kolegům a jejich rodinám v nouzi, na útěku před hrůzami války. Umělci jsou nositelé tradic každého národa a jeho chloubou. Reprezentují hodnoty, které pokud zmizí, a oni budou nuceni změnit své povolání, ztratí se duše jejich země. S vaším laskavým přispěním, se tomu pokusíme zabránit, a proto otevíráme další kolo sbírky,“ vysvětluje Radek Baborák. Kulturní instituce mohou obtížně ihned nabídnout plnohodnotné dlouhodobé pracovní úvazky. Mohou ovšem nabídnout krátkodobé spolupráce na projektech, práce pro pedagogy, kteří se v základních uměleckých školách či DDM mohou věnovat výuce ukrajinských žáků, případně najít uplatnění v sociálních službách. Stejně spontánně Radek Baborák reagoval před dvěma lety, kdy se během covidové pandemie nespočet hudebníků na volné noze ocitlo bez prostředků a díky sbírce, kterou inicioval společně s Akademií MenART, se ve dvou kolech podařilo získat 1 990 500 Kč a podpořit 156 umělců na volné noze.
Sbírka na pomoc ukrajinským umělcům bude symbolicky zahájena tento pátek 25. března v 18.00 hod. v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze koncertem Radek Baborák Ensemble a mentorů Akademie MenART spolu s Ivem Kahánkem, Kateřinou Kněžíkovou či Karlem Košárkem. Následovat bude 24hodinový koncert, který nabídne prostor pro modlitbu a meditaci, během které se vystřídá celá řada dalších umělců či studentů. Do programu se zapojí například Cimbálová muzika České filharmonie, Eben Trio, Jiří Stivín, Indi Stivín a Alice Springs, Vilém Veverka nebo Prague Philharmonia Wind Quintet. Hudební pouť bude symbolicky zakončena Beethovenovou symfonií č. 5 „Osudovou“ v podání orchestru Česká Sinfonietta pod taktovkou Radka Baboráka. Hostitelkou koncertu je farářka Martina Viktorie Kopecká. Kostel sv. Mikuláše bude po celou dobu veřejně přístupný a sbírku mohou návštěvníci podpořit dobrovolným vstupným na místě.
„Naším cílem je vytvořit platformu pro ty, kteří dorazili do ČR a hledají práci v oboru a ty, kteří mohou práci nabídnout. Chceme pomoci vystavět příležitosti pro ukrajinskou komunitu v rámci našich fungujících kulturních, vzdělávacích a volnočasových institucí,“ říká Dana Syrová, zakladatelka Akademie uměleckého vzdělávání MenART. O pomoc mohou žádat přímo ukrajinští občané registrovaní v ČR na konkrétní pracovní příležitost, kulturní instituce a organizace a také základní umělecké školy, DDM, zřizovatelé či organizátoři volnočasových aktivit pro děti a mládež, domovy seniorů či poskytovatelé sociálních služeb. Sbírka bude probíhat na portálu Donio do 25. 5. 2022. Všechny prostředky ze sbírky budou rozdělovány z transparentního účtu. Výše cílené individuální podpory pro potřebné bude ve výši 20.000 Kč větší podpora a 10.000 Kč menší podpora. O podporu je možné žádat na webových stránkách www.muzikantivolnanoha.cz. Prostředky budou rozdělovány z transparentního účtu s číslem: 2001790613/2010.
Patrony sbírky jsou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, primátor hl. m Prahy Zdeněk Hřib, farářka Martina Viktorie Kopecká a pěvkyně Soňa Červená. Podporu sbírce vyjádřili Marek Výborný, poslanec PSP ČR, Hana Třeštíková, radní pro kulturu hlavního města Prahy, předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL, Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, člen rady hlavního města Prahy Jan Wolf, lékař a senátor Marek Hilšer, ředitel MHF Pražské jaro a poslanec Roman Bělor nebo hudebníci Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek a Karel Košárek. Úvodní koncert se koná za podpory C. Bechstein.
Radek Baborák
Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti světové klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Spolupracoval s řadou výjimečných dirigentských osobností, jako jsou Daniel Barenboim, Simon Rattle, Vladimír Ashkenazy, Naame Järvi či Seidži Ozawa. Radek Baborák v minulosti působil jako sólohornista v PKF — Prague Philharmonia, České filharmonii, Mnichovské filharmonii a v sezonách 2003—2010 též v Berlínské filharmonii. Sólově vystoupil s řadou prestižních těles, např. s Bamberskými symfoniky, Petrohradskou či Moskevskou filharmonií, Londýnskou královskou filharmonií, Tonkünstler Orchestra Vídeň, Mozarteem Salzburg či Filharmonií Arthura Rubinsteina v Lodži. Jeho vstup mezi dirigující sólisty iniciovali hráči Mito Chamber Orchestra, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seidžiho Ozawy na evropském turné orchestru. V současné době působí Radek Baborák v Mito Chamber Orchestra jako Ozawův asistent a je hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra. Je zakladatelem festivalu Horn Fest Praha.
Více na www.baborak.com.
MenART
Stipendijní Akademie MenART se zaměřuje na podporu studentů s uměleckým nadáním a na podporu a inspiraci jejich pedagogů. MenART propojuje významné umělce s těmi, kteří stojí teprve na prahu své hudební, výtvarné, taneční nebo divadelní kariéry. K celému procesu přizývá také pedagoga konkrétního žáka, který tak získává nové podněty a impulzy k práci se svým svěřencem. Propojuje tak uměleckou praxi se vzděláváním a ve spolupráci se zavedenými kulturními institucemi (např. Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Americké jaro, Smetanova výtvarná Litomyšl) představuje práce mladých talentů. Za uplynulé čtyři roky prošlo Akademií MenART 412 studentů a 275 učitelů. Řada absolventů následně uspěla v přijímacích zkouškách na umělecké školy v Česku i zahraničí. Více na www.menart.cz.