Kralově vile, která je dílem významného architekta židovského původu Fritze Reichla (1890 – 1959), představitele tzv. Vídeňské školy totiž hrozilo dosti reálné nebezpečí demolice.
Důvodem proč se město, jakožto vlastník bily rozhodlo pro tento razantní krok bylo plánované vybudování přeložky silnice II/141 v úseku Prachatice-Těšovice, které stála v cestě právě Kralova vila nacházející se v Nádražní ulici.
Nakonec se Ministerstvo kultury ČR po dlouhodobém a několikrát prodlužovaném rozhodovacím procesu rozhodlo přiklonit na stranu dobrovolníků a vilu zanesením do Ústředního seznamu kulturních památek zachránilo před zbouráním. Nyní by tedy iniciativu od dobrovolníků mělo převít město a o vilu se starat jako o památku.
Spolek Živá vila sice dosáhl prohlášením vily památkou jisté formy zadostiučinění, ovšem ještě není zdaleka všechno u konce jelikož představitelé stále doufají, že verdikt Ministerstva kultury půjde nějak zvrátit. Podali odvolání a do doby než bude vyřčeno poslední směrodatné slovo, že vila je ze zákona chráněnou cennou kulturní památkou se svého plánu na vybudování přeložky silnice nechtějí vzdát.
Každopádně město je rozhodnuto k poslednímu září neprodloužit spolku Živá vila z. s. pronájem a tak se jeho členové chystají poslední symbolickou akci, kterou se rozloučí se svým působením zde během kterého vilu svépomocí a ve svém volném čase opravovali, uváděli do obyvatelného stavu a starali se o to, aby se sem opět vrátil život., například tím, že z ní opět učinili místo kulturního setkávání.
Na rozlučkovou akci – Den architektury dokonce přijede také vzácný host, a sice Dr. Hans Kral, který zde jako nejstarší syn stavebníka vily – majitele místního velkoobchodu s koloniálním zbožím Johanna Nepomuka Krale prožil velkou část svého dětství.
Jakým směrem se bude celá kauza ubírat dál, to ukáže už jenom čas.