Navigace

Spolek JEDNOU opět na Dušičky realizuje NE_SMRTELNÉ ČTENÍ

30. 10. 2024
Klára Pavlištíková

OSTRAVA: Druhý ročník performativního čtení v kavárně CØKAFE pod režijní taktovkou mladé absolventky VŠMÚ Markéty Bockové představí současnou dramatiku. Už 2. listopadu 2024 v 18:00 se můžete těšit na tři ukázky z per mladých autorů a hlasování o nejlepší z nich. Tentokrát bude pohřební kar pomyslně zakopávat témata jako domov a tradice.

1. 11. 2024

Spolek JEDNOU chce dát příležitost novým tvářím v oblasti umění. Texty Všechno své si nosím s sebou tria autorek Bohadlová – Gricová – Žežulová a Vyhubyt Tomáše Ráliše přináší do ostravského prostředí téma krize bydlení a bezpečí domova. Ve třetím textu Barbory Rokytové dochází k úplnému rozpadu hodnot a vykořeněnosti postav: „Svět je celkem dost v pohodě. Vlastně jen celkem v pohodě. Spíš jen v pohodě. Možná je tak trochu míň v pohodě. Je až lehce v prdeli.“ Všechny tři texty získaly nominaci na ocenění v soutěži Evalda Schorma.

Palčivé problémy společnosti budou tematicky na loňský ročník NE_SMRTELNÉHO ČTENÍ navazovat svým konceptem i datem 2. listopadu. Tentokrát nebudou chybět i skutečné urny, do kterých se bude hlasovat o nejlepší ukázku. Hlasování slouží pro dramaturgický plán spolku v příštích letech. Který text vyhraje, ten by měli diváci vidět v příštích letech pod repertoárem spolku jednou z. s. Úkolem spolku je inscenaci v dalších letech zaštítit produkčně.

Markéta Bocková si vybrala ke spolupráci herce ze tří různých divadelních scén: Lucii Kraftovou, Kristýnu Panzenberger Krajíčkovou, Sáru Erlebachovou a Ondřeje Vyhlídala. Během čtení ukázek se budou herci pohybovat mezi vámi, takřka na dotek ruky. Mezi každou ukázkou proběhne krátká občerstvovací pauza, kdy si můžete objednat něco z doporučených nápojů a dezertů z kavárny s 50% slevou.

Režisérka o letošním čtení říká: „Všechny letošní texty se nějakým způsobem dotýkají tématu domova a jeho hledání, rozpadu nebo ztráty. Všechny zároveň mají svou vlastní svébytnou poetiku, která toto téma otevírá s vtipem, nadhledem a mírou absurdity. V rámci scénického tvaru se právě o tuto linku chceme opřít, a čtení pojmout také jako prostor hry s textem a jeho scénickou interpretací. Diváky prosíme v průběhu večera o zachování dekora a příhodné smuteční oblečení.“

O dramaturgii tří ukázek se postará Klára Pavlištíková, studentka třetího ročníku divadelní vědy z Univerzity Palackého, hudební složku tentokrát reprezentuje zpěvačka Joa Ferfecki s kytaristou Antonínem Růžičkou. Za vizuálem události stojí student třetího ročníku produkce Vojtěch Šmíd a produkčně-organizační složku zastupuje Tereza Agelová a Vendula Holčáková. Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostrava. Dále byl projekt rovněž podpořen Nadací Via v programu Místo, kde žijeme. Každou korunu, kterou nám diváci darují, nám Nadace Via zdvojnásobí až do výše 20 000Kč. Vybranou částku chceme využít na důstojné honoráře všech členů a pro pokračování tohoto projektu v příštím roce.

 

 

Sdílejte
Check icon Error icon