Bratr našeho boha je Wojtyłova první „dospělá“ hra, na které pracoval v letech 1944-50. Její ústřední postavou je Adam Chmielowski (1845–1916), impresionistický malíř, který se stal mnichem a přijal jméno Albert. V inscenaci nejde o tradiční životopisné drama, sám Wojtyła o hře píše, že „se jedná o pokus o proniknutí do duše člověka“. Adam čelí vnitřnímu zápasu ve snaze rozhodnout se mezi životem umělce a povoláním sloužit druhým.
„Celé to začalo kdysi dávno v čase mého dětství či dospívání, když jsem se dozvěděl, že tehdy současný papež Jan Pavel II. psal divadelní hry. To mi přišlo velmi zajímavé. Zároveň mne překvapovalo, že se o papežovy hry u nás prakticky nikdo nezajímal, přestože osobnost Karola Wojtyly výrazně zasáhla i do našich dějin a v něčem je podobná Václavu Havlovi. Myšlenka inscenací těchto her mne neopouštěla a pravidelně se vracela. Nakonec jsem v české premiéře uvedl v pražském Divadle v Dlouhé meditaci o manželství „Před Zlatnickým krámem“ (2007) a o pár let později v roce 2019 „Vyzařování otcovství“ v kreslírně broumovského kláštera. Obě měly příznivý ohlas, dokonce i v Polsku. Říkal jsem si proto, že bych inscenováním Bratra našeho Boha pěkně uzavřel sérii wojtylowských premiér,“ uvedl režisér Petr Lanta.
Překlad: Valerie Látalová, režie: Petr Lanta, dramaturgická spolupráce: Alžběta Petrová, odborná spolupráce: Jindřich Veselý. Hrají: Richard Fiala, Kryštof Nohýnek, Gabriela Pyšná, Milada Vyhnálková, Martin Učík, Diviška Šiková, Jiří Novotný, Dan Červinka, Ivan Kühnmund, Matouš Fendrych aj.
Vstupné v předprodeji: 200 Kč / 150 Kč pro členy klubu Artcafé / 100 Kč snížené – vstupenky je možné zakoupit na smsticket.cz. Vstupné na místě: 250 Kč / 180 Kč pro členy klubu Artcafé / 100 Kč snížené. Představení je realizováno za podpory Ministerstva kultury ČR a Královéhradeckého kraje.