Navigace

Snímek Město duchů a debata s vedoucím mise Člověka v tísni v Sýrii

17. 10. 2018
klapka/TZ

PLZEŇ: Nedělní projekce dokumentů zuplynulých ročníků festivalu Jeden svět, organizované plzeňskou pobočkou Člověka vtísni, jsou vplném proudu. Již tuto neděli 21. října od 20 hodin vUniverzitní kavárně Družba čeká návštěvníky snímek Město duchů o syrském válečném konfliktu. Po projekci bude následovat debata sTomášem Kociánem, vedoucím mise Člověka vtísni vSýrii.

21. 10. 2018 20:00

Hlavními hrdiny amerického dokumentu Matthewa Heinemana Město duchů jsou aktivističtí novináři Hamúd a Hasan, kteří se i navzdory brutálním represím snaží okolnímu světu přinést informace o situaci v těžce zkoušeném syrském městě Rakka. Tu obsadila v roce 2014 teroristická organizace Islámský stát a učinila z ní své hlavní sídlo v Sýrii. Hamúd, jeho bratr Hasan, ale i další žurnalisté nasazují vlastní životy, aby odkrývali zločiny teroristů a vyvraceli jejich propagandu. Když dojde k tomu, že Islámský stát částečně rozkryje jejich síť, musí bratři své rodné město opustit. Se svými zdroji v Rakce ale zůstávají v kontaktu a dál informují svět o životě ve městě.

Za svou činnost sklízejí mezinárodní uznání, ale ani v exilu nejsou v bezpečí. Film byl uveden na festivalu Sundance 2017, vyhrál cenu hlavní poroty na festivalu v Sheffieldu a zároveň se stal divácky nejúspěšnějším snímkem festivalu Jeden svět 2018 v Praze.

Diskuse o situaci v Sýrii s Tomášem Kociánem, vedoucím humanitárních programů v Sýrii

Na projekci naváže debata o současné situaci v Sýrii s Tomášem Kociánem, vedoucím humanitárních programů Člověka v tísni. Člověk v tísni pracuje v severní Sýrii od roku 2013 a poskytuje všestrannou humanitární pomoc, která se zaměřuje na dodávky vody a potravin, obnovu sanitace a podporu místních komunit a farmářů. Bezpečnostní situace v Sýrii není ani v osmém roce války stabilizovaná a humanitární situace tak zůstává nadále kritická. Přijďte se zeptat na všechno, co vás k situaci v Sýrii nebo práci organizace Člověk v tísni v jiných válečných konfliktech zajímá.

Projekce pokračují až do začátku listopadu

Další neděli 28. 10. nás čeká dokument Piripkura o posledních původních obyvatelích tohoto pralesního kmene uprostřed Amazonie, na který naváže diskuse s Mgr. Daniel Sosnou, Ph.D., odborným asistentem z katedry antropologie FF ZČU. Sérii projekcí uzavře 4. listopadu osobní a hravý snímek Projekt Babička o netradičním road tripu maďarské židovky, dávné obdivovatelky Hitlera a bývalé britské špionky. Po filmu proběhne debata s Mgr. Markétou Čekanovou, ředitelkou Paměti národa pro Plzeňský kraj.

 

Sdílejte
Check icon Error icon